Wyzwania i szanse dla bankowości
10.03.2021
Obecna sytuacja związana z koronawirusem, przyniosła szereg nowych wyzwań również dla sektora bankowego. O działaniach stojących przed instytucjami finansowymi rozmawiali uczestnicy Forum Bankowego. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otworzyła sesję „Nowe projekty strategiczne dla Polski i dla sektora bankowego”.
Większość działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ekonomicznym skupia się obecnie na określeniu wyzwań i sposobów niwelowania skutków pandemii koronawirusa. Krajowy Plan Odbudowy, który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, ma pomóc w zwalczeniu następstw Covid-19 i przygotować gospodarkę na ewentualny kryzysy w przyszłości
- rozpoczęła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister przypomniała o trwających w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej intensywnych pracach nad Umową Partnerstwa (UP) i Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że UP to najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Wiceminister dodała, że Krajowy Plan Odbudowy prezentuje cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji, które pomogą Polsce wrócić na właściwe tory rozwoju. Środki na KPO pochodzą z Funduszu Odbudowy, z którego Polska otrzyma 58 miliardów euro w ramach dotacji i pożyczek.
Aby wrócić na dynamiczną ścieżką rozwoju sprzed pandemii oraz kontynuować ambitne cele krajowe i europejskie, należy wykorzystywać wszelkie możliwe źródła finansowe –programy Komisji Europejskiej, krajowe i regionalne programy operacyjne, budżet krajowy i budżety samorządów
- mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister dodała, że przy realizacji celów rozwojowych znaczna część środków musi również pochodzić także z obszaru prywatnego - sektora bankowego, rynku kapitałowego oraz środków własnych przedsiębiorców.
Trend zrównoważonej gospodarki, jest obok odbudowy po kryzysie, priorytetem dla Komisji Europejskiej wynikającym z planu działań wchodzących w skład tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. W procesie transformacji w kierunku gospodarki zrównoważonej pomoże sektor finansowy, który powinien przyjąć bardziej odpowiedzialne społecznie polityki inwestycyjne
– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister podsumowała, że sektor bankowy wywiera znaczący wpływ na kierunki rozwoju gospodarczego i dodała, że finansowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego może nadać nowe impulsy społeczno-gospodarcze dla rozwoju polskiej gospodarki.