W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyzwania rewitalizacyjne Mazowsza

13.09.2024

Efekty blisko 20 lat procesów odbudowy Żyrardowa to temat przewodni konferencji „Zabytkowe miasto przyszłości. XX lat rewitalizacji Żyrardowa. Inauguracja projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 na Mazowszu”. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Wiceminister Konrad Wojnarowski na konferencji „Zabytkowe miasto przyszłości. XX lat rewitalizacji Żyrardowa. Inauguracja projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 na Mazowszu”.

Żyrardów od wielu lat skutecznie prowadzi proces rewitalizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych. Sięga  przy tym po środki z kolejnych edycji programów regionalnych, a także bezpośrednio z programów krajowych. Z dorobku działań rewitalizacyjnych, które mogą być doskonałą inspiracją dla innych samorządów, mieszkańcy miasta korzystają każdego dnia

- mówił otwierając konferencję wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Żyrardowska rewitalizacja

Żyrardów jest pionierem rewitalizacji w skali całego kraju i konsekwentnie od 20 lat prowadzi działania w tym obszarze. Efekty tych przedsięwzięć są widoczne w przestrzeni miasta gołym okiem. To wyjątkowa przestrzeń. Zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie zachowanym w całości miejskim zespołem urbanistyczno-architektonicznym przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku. W styczniu 2012 r. otrzymało status Pomnika Historii.

 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej bezpośrednio wspierało proces rewitalizacji w Żyrardowie. W latach 2016-2019 miasto - jako jedno z 20 miast-laureatów konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” - otrzymało dotację ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020

– podkreślił  wiceminister Wojnarowski.

Ta dotacja pozwoliła na realizację projektu modelowego pn. „Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych”. Projekt pomógł miastu przygotować się do procesu rewitalizacji. Zwieńczeniem tego było uchwalenie w styczniu 2021 roku Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żyrardowa do roku 2030, który obecnie jest wdrażany.

Projekt Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0

W ramach projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 przez następne 4 lata Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie ściśle współpracować z 16 zespołami ds. rewitalizacji z wszystkich województw naszego kraju, wspierając setki gmin podejmujących wyzwanie rewitalizacji. Wsparcie doradcze, edukacyjne, promocja dobrych praktyk rewitalizacyjnych, wsparcie realizacji gminnych programów rewitalizacji – to tylko niektóre z planowanych do realizacji zadań.

Komplementarne do projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 są działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozwijające kompetencje w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz jego znaczenia w procesie rewitalizacji, które także wspieramy.

 

Wskazane projekty są finansowane w  ramach projektu pn. „Wsparcie JST w realizacji działań rozwojowych” w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}