XIII Europejski Kongres Gospodarczy
17.09.2021
W dniach 20-22 września 2021 r. w formule hybrydowej – stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online, odbędzie się XIII Europejski Kongres Gospodarczy.
To jedna z największych imprez gospodarczych w Europie Centralnej. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Gospodarka – czas odbudowy”. W kongresie wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
20 września
Tadeusz Kościński
- godz. 12.30 panel „Gospodarczy plan dla Polski”
Polski Ład – program społeczno-gospodarczy na czas odbudowy. Priorytetowe obszary, cele, konkretne rozwiązania, najważniejsze inwestycje. Narzędzia i terminy, beneficjenci i obciążenia. Inwestor, rynek i konkurencja w koncepcji Polskiego Ładu. Koszty realizacji, finansowanie zadań. Rola programów i środków UE. Krajowy Plan Odbudowy z punktu widzenia biznesu i inwestorów – wspierane działania i nowe możliwości. Kluczowe przedsięwzięcia. Odporność i elastyczność – jak tworzyć struktury odporne na kolejne pandemie i kryzysy (w tym klimatyczny)? Rola technologii w kształtowaniu nowych modeli rozwojowych. Jak wykorzystać cyfrowe przyspieszenie?
21 września
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
- godz. 15.30 panel „Inwestycje w miastach i metropoliach”
Jakich inwestycji potrzebują duże miasta? Zmiany w strategiach rozwojowych miast – nowe priorytety, przesunięcia w hierarchii działań. Inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. Jak planować i realizować inwestycje w warunkach wstrząsu w finansach samorządów? Wedle jakiego klucza je dobierać? Wpływ Zielonego Ładu, a także krajowej i unijnej legislacji na zakres samorządowych inwestycji. Rola partnerów prywatnych w finansowaniu i zarządzaniu inwestycjami w miastach.
- godz. 18:30 TOP Inwestycje Komunalne
Prestiżowe wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce. Cykliczny projekt ma na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz wskazanie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.
22 września
Waldemar Buda
- godz. 9:30 panel „Krajowy Plan Odbudowy - reformy, programy i inwestycje” (on-line)
Polskie rządowe priorytety a mechanizmy podziału środków. Dotacje i pożyczki. Rola konsultacji. Spodziewane efekty. Mechanizmy antykryzysowe w Unii Europejskiej – doświadczenia, projekcje, efekty. Specyfika nowej perspektywy finansowej.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
- godz. 13.30 panel „Agenda 2030 ONZ - plan dla świata”
Cele Zrównoważonego Rozwoju receptą na wyjście z kryzysu. Uniwersalny plan rozwoju, który wymaga dostosowania do realiów każdego państwa. Wdrażanie ONZ-owskiej Agendy 2030 w Polsce: gdzie jesteśmy, gdzie być powinniśmy? Zaangażowani i potrzebni: rząd i samorząd, świat akademicki, młodzież, biznes i trzeci sektor. Agenda 2030 receptą na kryzys społeczno-gospodarczy wywołany pandemią. Światowe Forum Miejskie ONZ 2022 w Katowicach.