W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o zrównoważonym rozwoju

29.11.2019

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI), polityka spójności w przyszłej perspektywie oraz Inicjatywa Trójmorza to główne tematy rozmowy Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Lilyaną Pavlovą. Spotkanie minister funduszy i polityki regionalnej z nową wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego odbyło się 29 listopada.

Zdjęcie. Minister Jarosińska-Jedynak z Lilyaną Pavlovą nową wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Minister Jarosińska-Jedynak rozpoczęła spotkanie od podsumowania dotychczasowego wykorzystania środków z EFSI przez Polskę.

Rozpoczęliśmy wdrażanie Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych w czerwcu 2016 roku z jednym projektem o wartości 72 milionów euro. Dziś może pochwalić się 46 zatwierdzonymi projektami o łącznej wartości przekraczającej 11 miliardów euro. Daje to Polsce 5 miejsce w Unii Europejskiej pod względem wartości zatwierdzonego wsparcia z EFSI – wyraziła zadowolenie minister Jarosińska-Jedynak.

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych został utworzony przez Komisję Europejską i jest zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Fundusz ma na celu uruchomienie w Unii Europejskiej inwestycji o wartości 500 miliardów euro. Jego zadaniem jest zapewnienie gwarancji dla finansowania projektów potrzebnych danej gospodarce bądź społeczeństwu. Nowym instrumentem inwestycyjnym UE, który ma być zasadniczo następcą planu Junckera ma być Programu InvestEU.

Kolejną kwestią poruszaną podczas spotkania był kształt polityki spójności w przyszłej perspektywie.

Dla Polski istotne jest aby w budżecie w przyszłej perspektywie wypracować rozwiązania, które biorą pod uwagę interesy wszystkich jej członków. Polityka spójności jest istotna, ponieważ niweluje różnice w jakości życia mieszkańców Unii Europejskiej, dzięki czemu może dopełniać się integracja i jedność europejska. Przydziały na politykę spójności zaproponowane przez Komisję Europejską są o 10% niższe niż w obecnej perspektywie finansowanej. W przypadku Polski spadek ten wynosi nawet 23% - podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - Walczymy, żeby uzyskane na nową perspektywę pieniądze były jak największe.

Minister Jarosińska-Jedynak i wiceprezes Pavlova rozmawiały również o Inicjatywie Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku i skupia 12 krajów Europy Środkowej. Jej głównym celem zacieśnianie powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. W wymiarze ekonomicznym inicjatywa przyjęła formę Funduszu Trójmorza. Fundusz został zarejestrowany w Luksemburgu 4 lipca 2019 roku. W chwili obecnej jego udziałowcami jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz rumuński EximBank, które łącznie wpłaciły do Funduszu 500 milionów euro. Docelowo Fundusz ma dysponować kwotą od 3 do 5 miliardów euro.

Szacuje się, że luka inwestycyjna w regionie wynosi znacznie ponad 500 miliardów euro i jesteśmy głęboko przekonani, że Fundusz Trójmorza pomoże wypełnić tę lukę – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

W listopadzie Polska w imieniu 9 państw inicjatywy wystosowała list  do prezesa EBI Wernera Hoyera z prośbą o dołączenie przez EBI do Funduszu jako jednego z jego akcjonariuszy.
Minister Jarosińska podkreśliła, że Europejski Bank Inwestycyjny może stać się kluczowym partnerem wspierającym Fundusz, nie tylko jako dostawca kapitału, ale także poprzez wsparcie techniczne.  

 

{"register":{"columns":[]}}