Z funduszami unijnymi Flota PKP Intercity bogatsza o 83 unowocześnione wagony
28.07.2020
PKP Intercity odebrało 83 wagony, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Projekt jest realizowany przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Z unowocześnionych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce, a w sierpniu zaczną kursować na kolejnych trasach.
Ze wsparciem unijnym inwestujemy nie tylko w modernizację linii kolejowych, dworców, ale też w komfort podróży. Pamiętamy przy tym o dostępności. 83 nowe wagony są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda
Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” łącznie mają dostarczyć PKP Intercity 125 wagonów. Wartość kontraktu to prawie 470 mln zł brutto.
PESA Bydgoszcz przekazując PKP Intercity 83 zmodernizowane pojazdy zrealizowała podstawową część kontraktu. Zgodnie z jego postanowieniami pozostałe wagony trafią do przewoźnika w drugiej połowie roku.
Zmodernizowane wagony to bezprzedziałowe pojazdy klasy 2. Są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja objęła także instalację monitoringu, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz toalet z zamkniętym układem. Pojazdy zostały wyciszone, co zapewnia dodatkowy komfort podróży. Alfabetem Braille`a oznaczono numery foteli, półek, symbole w toaletach, a także przyciski otwierające drzwi. Wagony mają po 72 miejsca siedzące.
Modernizacja 83 wagonów z prawem opcji na dodatkowe 42 pojazdy jest elementem projektów „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Kolej na dobre połączenia - unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” współfinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Pierwszy z nich zakłada modernizację 152 wagonów oraz zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych. W ramach drugiej inwestycji zostanie zmodernizowanych 183 wagonów, 20 lokomotyw elektrycznych, 6 lokomotyw spalinowych oraz zakupionych 6 pojazdów manewrowych, a 5 stacji postojowych zostanie wyremontowanych. Dwa projekty łącznie uzyskały ponad 653 mln zł dotacji z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Ze zmodernizowanych pojazdów korzystają już mieszkańcy m.in. Poznania, Szczecina, Trójmiasta, Olsztyna, Zielonej Góry, Białegostoku, Lublina i Wrocławia. Wagony są obecnie włączane do pociągów:
· IC Albatros relacji Gdańsk – Szczecin – Gdańsk;
· IC Żuławy relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
· IC Jeziorak relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
· IC Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn;
· IC Stoczniowiec relacji Zielona Góra – Gdynia – Zielona Góra;
· IC Gryf relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
· IC Drwęca relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn;
· IC Lednica relacji Poznań – Gdynia – Poznań;
· IC Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
· IC Bolko relacji Lublin – Szczecin – Lublin;
· IC Sztygar relacji Wrocław – Lublin – Wrocław;
· IC Morcinek relacji Wrocław – Lublin – Wrocław;
· IC Jagiełło relacji Lublin – Kraków – Lublin;
· IC Hetman relacji Wrocław – Lublin/Hrubieszów – Wrocław;
· IC Mamry relacji Wrocław – Białystok – Wrocław;
· IC Rybak relacji Białystok – Szczecin – Białystok;
· IC Pomorzanin relacji Wrocław – Gdynia – Wrocław
W sierpniu z unowocześnionych wagonów będą mogli korzystać także pasażerowie pociągów:
· IC Gałczyński relacji Warszawa – Szczecin/Gorzów Wielkopolski – Warszawa;
· IC Mewa relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa;
· IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;
· IC Inka relacji Warszawa – Lublin – Warszawa;
· IC Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;
· IC Starzyński relacji Warszawa – Terespol – Warszawa;
· IC Żubr relacji Warszawa – Piła;
· IC Noteć relacji Piła – Warszawa.