W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z OECD o wyzwaniach w obszarze polityki regionalnej i odbudowie Ukrainy

02.12.2022

O wyzwaniach w obszarze polityki regionalnej mówiła dzisiaj wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD (Regional Development Policy Committee) na temat odbudowy Ukrainy.

Z OECD o wyzwaniach w obszarze polityki regionalnej i odbudowie Ukrainy

Głównym obszarem naszej współpracy jest wsparcie w realizacji polityki regionalnej w kontekście reformy decentralizacji i integracji Ukrainy z UE, w tym rozwój przedsiębiorczości, wspieranie atrakcyjności inwestycyjnej, a od 2020 r. jest to także współpraca w obszarze polityki rozwoju i odnowy miast

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Do 2021 r. zrealizowaliśmy w Ukrainie łącznie 3 projekty, a od ubiegłego roku rozpoczęliśmy realizację 2 kolejnych projektów, które są kontynuacją dotychczasowych działań.

Wiceminister podczas wystąpienia podkreśliła, że MFiPR aktywnie prowadzi współpracę rozwojową na rzecz Ukrainy. Współpraca ta została zapoczątkowana w 2016 r. Od tego momentu nieprzerwanie wspieramy Ukrainę w budowaniu efektywnej i sprawnej polityki rozwoju regionalnego. Beneficjentem działań resortu funduszy i polityki regionalnej jest szereg instytucji administracji rządowej, w tym w szczególności Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów, Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa, Ministerstwo Oświaty i Nauki, a na szczeblu regionalnym i lokalnym: administracja obwodowa, nowopowstałe agencje rozwoju regionalnego oraz grupa 19 pilotażowych miast ukraińskich, z którymi MFiPR zaczął pracować już w 2021 r. nad budowaniem systemu rewitalizacji i odnowy miast w Ukrainie.

Agresja militarna Federacji Rosyjskiej w Ukrainie brutalnie przerwała i zmieniła okoliczności naszej współpracy i pojawiły nowe wyzwania związane z odbudową Ukrainy i miast ukraińskich. W związku z tym konieczne było zrewidowanie naszych planów i dostosowanie ich do obecnych wyzwań związanych z rekonstrukcją i odbudową miast ukraińskich zniszczonych w wyniku działań wojennych

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR przypomniała, że w czerwcu 2022 r. w Kijowie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało wspólnie z Ministrem Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy, deklarację, w której wyrażamy gotowość do zacieśnienia współpracy na rzecz wspierania procesu odbudowy Ukrainy w oparciu o „ścieżkę europejską”.

Obrany przez Ukrainę kierunek wymaga niezbędnych reform i inwestycji, które umożliwią jej przyszłą akcesję do struktur unijnych. Liczymy, że podpisanie tego dokumentu będzie ważnym impulsem dla wzmocnienia współpracy z naszym partnerem w zakresie odbudowy ukraińskich miast i społeczności lokalnych. Jako Polska jesteśmy gotowi wspierać władze Ukrainy na każdym etapie odbudowy społecznej i ekonomicznej kraju

– powiedziała wiceminister.

Sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak wystąpiła podczas posiedzenia Komitetu Rozwoju Polityki Regionalnej OECD, które odbywa się w Paryżu, w panelu Rebuilding Ukraine: Reinforcing regional and municipal governance razem z Sekretarzem Generalnym OECD Mathiasem Cormannem oraz Ministrem Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Panem Igorem Korkhovyi w Ukrainie. 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development – OECD) jest międzyrządową organizacją o profilu ekonomicznym. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i dobrobytu obywateli. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD (RDPC).

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}