Z partnerami społecznymi i gospodarczymi rozmawiamy o Umowie Partnerstwa
19.02.2021
Prezentacja projektu Umowy Partnerstwa - to temat dzisiejszego posiedzenia Podkomitetu do spraw ds. rozwoju partnerstwa. Spotkanie z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak odbyło się 19 lutego.
Zasada partnerstwa jest jedną z podstawowych reguł, na których opiera się programowanie oraz wdrażanie, monitorowanie i ocena środków z Funduszy Europejskich. Gwarantuje ona udział partnerów społecznych i gospodarczych oraz organizacji pozarządowych w posiedzeniach komitetów monitorujących krajowych oraz regionalnych programów, a także umożliwia realizację projektów partnerskich.
W pracach nad kolejną perspektywą finansową pamiętamy o zasadzie partnerstwa. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, partnerzy społeczni i gospodarczy zostali szeroko włączeni w prace wszystkich grup roboczych wspierających prace nad przygotowaniem programów na lata 2021-2027 na poziomie krajowym
– mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister przypomniała, że Zespół Międzyresortowy ds. Funduszy UE w październiku zeszłego roku przyjął też uchwałę, w której rekomendował zarządom województw powołanie grup roboczych, które pomogłyby w przygotowaniu regionalnych programów operacyjnych na lata 2021-27. W ich skład powinni wchodzić m.in. samorządowcy, przedsiębiorcy, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Kluczową rolę w realizacji zasady partnerstwa pełnią komitety monitorujące krajowe i regionalne programy operacyjne oraz Komitet ds. Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020. W ramach Komitetu funkcjonuje Podkomitet ds. rozwoju partnerstwa.
W pracach uczestniczą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji pozarządowych na zasadach pełnoprawnych członków. Skład tych gremiów ma zapewnić zrównoważony udział poszczególnych grup oraz jak najwyższą efektywność ich pracy.
Partnerom przekazywane są informacje dotyczące organizowanych spotkań, wyników konsultacji, wyników badań i ekspertyz, zapewniony jest udział w procesie tworzenia i funkcjonowania komitetów monitorujących i w podejmowaniu decyzji.