W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie znów służy podróżnym

24.03.2021

Odnowiona elewacja, wnętrza zaadaptowane tak, aby spełniały najwyższe standardy obsługi pasażerów, i zmienione otoczenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to najważniejsze elementy modernizacji dworca w Szklarskiej Porębie Górnej. 24 marca obiekt został ponownie otwarty po gruntownym remoncie, który był możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich i środków z budżetu państwa.

Zdjęcie przedstawia odnowiony dworzec w Szklarskiej Porębie. Budynek ma jasną elewację z drewnianymi elementami.

Dworzec powstał w 1902 roku, obecny kształt zyskał po rozbudowie w 1919 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących kompleks dworcowy wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą podkreśla nowa iluminacja.

Wnętrze dworca zyskało nową aranżację i zastosowanie. W holu pełniącym funkcję poczekalni zainstalowano ławki, elektroniczne tablice wyświetlające informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny.

Szklarska Poręba, która każdego roku przyciąga wielu turystów, zyskała nowoczesny obiekt użyteczności publicznej. Modernizacja zabytkowego dworca, z zachowaniem historycznych góralskich elementów architektury, była możliwa dzięki Funduszom Europejskim i środkom z budżetu państwa. Warto podkreślić, że obiekt został przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a nowo zaaranżowane przestrzenie będą wzmacniały funkcje kulturotwórcze miasta i regionu

– mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Na dworcu wprowadzono wiele udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki modernizacji budynek jest też bardziej ekologiczny.

Zmieniło się również otoczenie dworca, w jego sąsiedztwie wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, zainstalowano też stojaki rowerowe, a z nowego tarasu widokowego można oglądać panoramę Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

Modernizacja została dofinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko. To trzeci dworzec zmodernizowany w ramach projektu „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław – Boguszów Gorce Zachód wraz z przedłużeniem przy linii 311, wybranych dworców przy linii kolejowej nr 282 wraz z dworcem na stacji Małszyce położonym przy linii 275”. Wartość całego przedsięwzięcia to 122 miliony złotych, z czego ponad 83 miliony złotych to dofinansowanie ze środków unijnych.

{"register":{"columns":[]}}