Zakończył się cykl spotkań MFiPR w Polsce Wschodniej
28.06.2023
Białystok był ostatnim miastem, które odwiedziliśmy w ramach warsztatów poświęconych możliwościom ubiegania się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). Z beneficjentami spotkali się wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Podczas sześciu spotkań w regionach przekazaliśmy przedsiębiorcom i samorządowcom najpełniejsze informacje o zasadach pozyskiwania wsparcia z FEPW. Daliśmy im szansę na jeszcze lepsze przygotowanie się do sięgania po fundusze. Program nabiera tempa, a konkursy już trwają
- powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Spotkania organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Część warsztatową poprowadzili eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Instytucji Pośredniczących w programie. Oprócz Białegostoku, byliśmy w Kielcach, Rzeszowie, Radomiu, Lublinie i Olsztynie.
Wszystko po to, aby składane wnioski o dofinansowanie były jak najwyższej jakości, a pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 sprawnie pracowały w gospodarce.
Chcę przy tym zaznaczyć, że warto się tym programem jak najszybciej zainteresować, gdyż adresowany jest do szerokiego grona beneficjentów. Z dotacji skorzystają zarówno małe i średnie firmy, innowacyjne start-upy, przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i energetycznego, jak i samorządy oraz podmioty świadczące usługi publiczne, a także organizacje pozarządowe. Na współfinansowanie z funduszy europejskich będą mogły też liczyć duże projekty miejskie, na przykład dotyczące zrównoważonej komunikacji miejskiej oraz ponadregionalne inwestycje drogowe i kolejowe
- powiedział marszałek Artur Kosicki i dodał:
FEPW to program, na który czekaliśmy i o który bardzo zabiegaliśmy w ramach Komisji ds. Polski Wschodniej przy Związku Województw RP, bo dzięki niemu możemy zniwelować różnice gospodarcze wschodnich regionów Polski.
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest najlepszym przykładem na to w jaki sposób zaprojektowana została Polityka Spójności. Dzięki wsparciu z budżetu Unii Europejskiej, w wysokości ponad 12 miliardów złotych, najbardziej potrzebujące go regiony Polski otrzymują możliwość rozwoju infrastruktury i transportu, przedsiębiorczości, efektywności sieci elektroenergetycznej dla dystrybucji zielonej energii oraz turystyki. W dobie aktualnych wyzwań to właśnie dzięki temu programowi mieszkańcy regionów nim objętych będą mieć możliwość nie tylko na podniesienie poziomu swojego życia, ale przede wszystkim na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
– powiedziała Angela Martinez-Sarasola – kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Budżet programu wyniesie 2,65 mld euro.
Samorządy i przedsiębiorcy są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności.
Do samorządów skierowana jest około 1,3 mld euro, w tym środki na działania związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwój zeroemisyjnej, zintegrowanej mobilności miejskiej, drogi wojewódzkie oraz tworzenie atrakcyjnych ponadregionalnych produktów turystycznych. Dodatkowe 0,5 mld euro trafi do przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Polski Wschodniej.
Polska Wschodnia to dziś niewątpliwie dobre miejsce do życia, pracy, czy inwestowania. Ogromna w tym zasługa Funduszy Europejskich, ale i naszych beneficjentów, dzięki którym zrealizowaliśmy tak wiele inwestycji. Z ich efektów korzystają mieszkańcy, goście czy działające tu firmy. Potencjał Polski Wschodniej zauważa także coraz więcej inwestorów
– podkreśliła wiceminister.
Więcej informacji jest dostępne na stronie www.fepw.gov.pl.