W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do składania wniosków na innowacyjne działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

17.11.2022

Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) sfinansuje innowacyjne w skali UE działania miejskie. Jest to kontynuator inicjatywy Urban Innovative Actions z okresu programowania 2014-2020. Pierwszy nabór wniosków trwa do 19 stycznia 2023.

Logotyp Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

Europejska Inicjatywa Miejska jest podstawowym narzędziem wspierania miast każdej wielkości, budowania potencjału i wiedzy, wspierania innowacji oraz opracowywania możliwych do przenoszenia i skalowalnych innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań miejskich o znaczeniu dla całej Unii.

Z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację inicjatywy w okresie 2021-2027 przeznaczonych zostało 450 mln euro. Pieniądze te mogą być wydane na tworzenie i oferowanie możliwości oraz środowiska do wdrażania odważnych strategii miejskich. Dofinansowane projekty  przetestują  nowe rozwiązania, techniki i modele planowania, budując potencjał i dzieląc się wiedzą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

EUI ma swoje korzenie w silnym zaangażowaniu we wzmacnianie miejskiego wymiaru polityk Unii Europejskiej. Inicjatywa propaguje przekonanie UE, że miasta muszą być zaangażowane w projektowanie i wdrażanie odważnych polityk.

Tematyka serii naborów jest wybierana i komunikowana przez Komisję Europejską. Tematem pierwszego naboru jest Nowy Europejski Bauhaus. Projekty mogą dotyczyć między innymi:

  • zachowania i przekształcania dziedzictwa kulturowego,
  • rewitalizacji i regeneracji przestrzeni miejskich,
  • budowy i renowacji w duchu cyrkularności oraz neutralności węglowej,
  • adaptacji i przekształcania budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych.

Planowane są następne nabory. Kolejny zostanie ogłoszony wiosną 2023 r.

O finansowanie mogą ubiegać się tylko miasta w partnerstwie z szerokim gronem interesariuszy. Każdy projekt może otrzymać współfinansowanie w wysokości do 5 mln euro, z możliwością finansowania infrastruktury. Maksymalny poziom współfinansowania wynosi 80 proc. Na realizację projektów wyznaczono okres nie dłuższy niż 3,5 roku. Co ważne, w nowej edycji Inicjatywy, każdy z finansowanych projektów musi zaprosić do partnerstwa trzy tzw. miasta transferowe, pochodzące z trzech różnych krajów UE.

Przewidywane jest także wsparcie dla miast zainteresowanych aplikowaniem: seminaria w Sofii (Bułgaria, 29-30 listopada) oraz w Wilnie (Litwa, 6-8 grudnia), tematyczne sesje online (najbliższa 14 grudnia); spotkania indywidualne online; dokumenty, poradniki oraz często zadawane pytania(FAQ) znajdują się na stronie Inicjatywy.

Więcej informacji o naborze oraz dokumenty dla zainteresowanych aplikowaniem dostępne są na stronie www.urban-initiative.eu/calls-proposals/first-call-proposals-innovative-actions.

Zachęcamy również do odwiedzenia kanałów społecznościowych Inicjatywy.

{"register":{"columns":[]}}