Zapraszamy miasta do udziału w nowym naborze do inicjatywy Peer Review – Cities under review w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej!
04.07.2023
Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) to narzędzie Komisji Europejskiej do wspierania miast różnej wielkości z dwoma filarami: budowania potencjału i wiedzy (Capacity Building), a także finansowania inwestycji dot. innowacji miejskich (Innovative Actions). Budżet EUI w perspektywie 2021-2027 to 120 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
EUI, chcąc wspierać miasta w budowaniu potencjału i wiedzy, realizuje serie programów Capacity Building, które mają na celu m.in. wzmocnienie umiejętności miast w staraniu się o fundusze z Innovative Actions. Do tej pory żadne polskie miasto nie otrzymało wsparcia z filaru Innovative Actions. Tym bardziej zachęcamy do zwiększenia swoich szans poprzez udział w programie Peer Review w ramach Capacity Building!
Program Peer Review jest doskonałą okazją dla miast, aby poddać weryfikacji swoje strategie zrównoważonego rozwoju miejskiego (sustainable urban development - SUD), uczyć się od innych, doświadczonych miast i otrzymać cenne rekomendacje dostosowane do indywidualnych potrzeb.
W aktualnym naborze miasta mogą zgłaszać się jako jednostki objęte przeglądem - są to miasta poddane ocenie („cities under review”). W programie uczestniczą także miasta dostarczające informacji na temat wyzwań, z jakimi borykają się miasta poddane ocenie - są to tzw. "peers" i to one dokonują przeglądu strategii SUD i rekomendują zmiany.
Dla kogo jest Peer Review?
Dla miast zaangażowanych w opracowywanie, aktualizację lub wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju miejskiego zgodnie z art. 11 rozporządzenia w sprawie EFRR. W polskich warunkach oznacza to, że do programu kwalifikują się miejskie obszary funkcjonalne wspierane w ramach instrumentów terytorialnych[1].
Kandydaci z dowolnego kwalifikującego się miasta mogą złożyć wniosek i zostać wybrani. Jednakże następujący wnioskodawcy będą traktowani priorytetowo:
- Miejskie obszary funkcjonalne, które nie były wspierane w poprzedniej perspektywie (tj. MOF inne niż ośrodków wojewódzkich),
- miasta liczące do 500 000 mieszkańców,
- miasta w regionach słabiej rozwiniętych,
- miasta, które nie skorzystały z wzajemnej oceny zorganizowanej przez Sieć na rzecz Rozwoju Miast w okresie 2014-2020,
- miasta z regionów w okresie przejściowym (drugi priorytet).
[1] Zgodnie z Guidance for Applicants są to takie obszary funkcjonalne wspierane w ramach instrumentów terytorialnych, gdzie większość (co najmniej 51%) mieszkańców mieszka w jednostki administracyjne zdefiniowane zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA) Eurostatu jako miasta, miasteczka lub przedmieścia (odpowiadające kodowi DEGURBA 1 lub DEGURBA 2).
Do kiedy?
Termin składania wniosków w aktualnym naborze to 10 lipca, godz. 12:00 CEST.
Dlaczego warto?
Udział w inicjatywie Peer Review pozwoli miastom na porównanie i udoskonalenie ich strategii zrównoważonego rozwoju miejskiego, naukę od innych oraz otrzymanie cennych rekomendacji dostosowanych do ich potrzeb. To doskonała okazja do wymiany wiedzy, współpracy i kształtowania praktyk zrównoważonego rozwoju miejskiego w zintegrowany i partycypacyjny sposób. Jest to także doskonały sposób na zbudowanie umiejętności potrzebnych do złożenia wniosku w ramach filaru Innovative Actions.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej EUI, gdzie można złożyć wniosek i dowiedzieć się więcej na temat naboru do inicjatywy Peer Review
https://www.urban-initiative.eu/capacity-building/pilot-call-peer-reviews