W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgoda KE na wsparcie edukacji ukraińskich dzieci w Polsce

20.01.2025

500 mln zł z Funduszy Europejskich zostanie przeznaczone na edukację co najmniej 30 tys. ukraińskich uczniów w polskich szkołach. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się w tej sprawie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Roxaną Minzeatu.

Dwie kobiety stoją obok siebie i ściskają sobie dłonie. Pierwsza od prawej stoi minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i trzyma w lewej dłoni dokument.

Mamy zgodę Komisji Europejskiej na zainwestowanie 500 mln zł w polskie szkoły. To pieniądze m. in. na szkolenia dla nauczycieli. Trafią one do szkół, które wzięły na siebie największy ciężar opieki nad dziećmi uchodźców z Ukrainy

- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Roxana Minzeatu w siedzibie MFiPR. 

W lipcu 2024 r. Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zmianę programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego obejmujący uruchomienie wsparcia dla 30 tys. dzieci z Ukrainy, które dołączają do polskich szkół.  Wiceprzewodnicząca KE Roxana Minzeatu wręczyła dzisiaj minister Pełczyńskiej-Nałęcz zgodę KE na realizację tej inicjatywy. Finansowane z funduszy europejskich działania obejmą: zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych, szkolenia dla nauczycieli, oraz wsparcie psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym.

Rozmowy dotyczyły również programu żłobkowego, w ramach którego ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich w Polsce powstaną 102 tys. nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3. 

Spotkanie minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z wiceprzewodniczącą Roxaną Minzeatu było także okazją do omówienia stanu wdrażania i przyszłości Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Dyskutowano także o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE i przyszłości Polityki Spójności, a także na temat Społecznego Funduszu Klimatycznego.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}