Akademia Pani Sowy – podsumowanie działalności
14.12.2023
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) od maja do grudnia 2023 roku zrealizowała pilotażowy projekt edukacyjny pod nazwą „Akademia Pani Sowy” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas zajęć dzieci zdobywały podstawową wiedzę z wybranych obszarów ochrony przyrody i kształtowały odpowiedzialne postawy wobec środowiska.
Założenia
Przeprowadzenie przez pracowników GDOŚ trzech bloków zajęć (dla wskazanej przez oddział przedszkolny jednej grupy dzieci) obejmujących:
- Wspólne zasianie kwietnej łąki na terenie przedszkola (połączone z lekcją o roli zapylaczy w przyrodzie, rodzimych i obcych gatunkach roślin).
- Wizytę dzieci w siedzibie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (zapoznanie z instytucją i warsztaty dla dzieci).
- Pogadankę przyrodniczą eksperta GDOŚ w przedszkolu (tematyka związana z gatunkami zwierząt chronionych lub inny temat przyrodniczy).
Uczestnicy i zajęcia
W akademii uczestniczyły grupy (wraz z opiekunami) z następujących przedszkoli:
- Przedszkola nr 111 w Warszawie,
- Przedszkola nr 114 w Warszawie,
- Szkoły Podstawowej nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza („zerówka”),
- Przedszkola nr 435 w Warszawie,
- Przedszkola dla niewidomych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.
Odbyło się 15 spotkań, w których w sumie uczestniczyło ok. 326 dzieci. Liczba i miejsce spotkań były modyfikowane na bieżąco w zależności od zapotrzebowania i możliwości przedszkoli oraz dzieci.
Przygotowano 5 scenariuszów zajęć i około 20 rodzajów zabaw i kart pracy.
Edukatorzy i animatorzy z GDOŚ poza głównymi tematami spotkań przeprowadzili również warsztaty dotyczące dokarmiania ptaków zimą. Ponadto tematem analizowanym w ramach zajęć były nietoperze – jako kontynuacja akcji, w którą włączył się GDOŚ – Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić siedzibę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i możliwość zapoznania się z pracą urzędników.
Zajęcia były dostosowane do wieku dzieci i ich percepcji (np. zajęcia sensoryczne w ośrodku dla niewidomych). Rozłożenie wykładów na kilka części pozwoliło urozmaicić tematykę zajęć i unaocznić, że działania GDOŚ są niezbędne, dzieją się cały rok oraz cyklicznie. Dwukrotne spotkania z niektórymi grupami umożliwiły powtórzenie materiału i nawiązanie przyjaźni.
Udział placówek przedszkolnych w projekcie był bezkosztowy, a wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć zapewnił Wydział Komunikacji i Promocji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Wnioski
Projekt został zrealizowany w 100 % i cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i kadry przedszkoli. Po publikacji pierwszych informacji o Akademii Pani Sowy, wiele placówek z całego kraju zgłosiło zapotrzebowanie na tego typu zajęcia.
Na potrzeby projektu powstała seria materiałów promocyjnych o charakterze informacyjnym, edukacyjnym (np. linijki, temperówki, skakanki).
Przewodnikami, a jednocześnie pozytywnymi bohaterami w Akademii Pani Sowy zostały maskotki Urzędu. Sowa Gdosia, nietoperz Gacek i miś Miodek były spersonifikowanymi (spersonifikować - nadać cechy ludzkie zwierzętom) przedstawicielami zwierząt chronionych w Polsce.
Urząd GDOŚ przygotował też jeden blok zajęć dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dwukrotnie spotkaliśmy się z dziećmi z przedszkola dla niewidomych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.
Spotkania dzieci z pracownikami GDOŚ przyczyniają się do obalania mitów i stereotypów o urzędnikach oraz pozwalają doświadczyć kultury organizacyjnej instytucji.
Wszystkim placówkom przedszkolnym biorącym udział w projekcie, a zwłaszcza małym żakom, które kształciły się w Akademii Pani Sowy, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas, a także wspólną zabawę.