Akademia Pani Sowy 2024
07.11.2024
Ponad 850 dzieci z 35 warszawskich przedszkoli uczestniczyło w drugiej edycji projektu edukacyjnego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod nazwą „Akademia Pani Sowy”. Pod sowimi skrzydłami i w objęciach misiowych łap dzieci uczyły się poprzez zabawę. Przedszkolaki przeniosły się w fascynujący świat dzikiej polskiej przyrody.
Od kwietnia do października 2024 roku pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) edukowali dzieci w stołecznych przedszkolach. Podczas zajęć przedszkolaki zdobywały podstawową wiedzę z wybranych obszarów ochrony przyrody i kształtowały odpowiedzialne postawy wobec środowiska.
W odpowiedzi na sygnały z wielu placówek przedszkolnych o potrzebie zajęć z tego obszaru, zaplanowaliśmy rozbudowanie oferty edukacyjnej dla najmłodszych. Stąd inicjatywa, aby w bieżącym roku zrealizować lekcje przyrodnicze w placówkach przedszkolnych w każdej dzielnicy Warszawy.
Założenia
Przeprowadzenie przez pracowników GDOŚ zajęć (dla wskazanej przez oddział przedszkolny grupy dzieci) obejmujących jedno z zagadnień:
1. Wspólne zasianie kwietnej łąki na terenie przedszkola (połączone z lekcją o roli zapylaczy w przyrodzie, rodzimych i obcych gatunkach roślin).
2. Pogadanka przyrodnicza i warsztaty z ekspertami GDOŚ (tematyka: ochrona gatunkowa – wybrane gatunki będące pod ścisłą ochroną).
3. Zwierzęta żyjące w mieście.
4. Ptaki dziko żyjące w Polsce oraz zasady ich dokarmiania.
5. Akcja Sprzątania Świata i segregowanie śmieci.
6. Wizyta dzieci w siedzibie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (zapoznanie z instytucją połączone z warsztatami).
Uczestnicy i zajęcia
W akademii uczestniczyły grupy (wraz z opiekunami) z 35 przedszkoli z Warszawy. Mazowieckie Kuratorium Oświaty wskazało placówki w każdej z 18 dzielnic stolicy.
Odbyło się 35 spotkań, w których w sumie uczestniczyło ok. 850 dzieci. Liczba i miejsce spotkań były modyfikowane na bieżąco w zależności od zapotrzebowania i możliwości przedszkoli oraz warunków atmosferycznych.
Przygotowano 6 scenariuszy zajęć i ponad 20 rodzajów zabaw i kart pracy.
Edukatorzy i animatorzy z GDOŚ poza głównymi tematami spotkań informowali także o innych zagadnieniach związanych z przyrodą, np. zasadach zachowania w lesie i w zetknięciu z dziko żyjącymi zwierzętami, pomocy dzikim zwierzętom, recyklingu itp.
Nasze spotkania łączyliśmy też ze świętami ekologicznymi, z którymi zbiegały się zajęcia, np. akcja Sprzątania Świata, Międzynarodowy Dzień Ziemi czy Dzień Bociana Białego. Jednocześnie zachęcaliśmy dzieci i wychowawców do udziału w konkursach organizowanych przez Urząd, chociażby konkursie plastycznym. W ten sposób aktywizowaliśmy nie tylko maluchy, ale także rodziców i opiekunów.
Przedszkolaki miały także okazję zwiedzić siedzibę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i możliwość zapoznania się z pracą urzędników.
Zajęcia były dostosowane do wieku dzieci i ich percepcji (np. w przedszkolach integracyjnych warsztaty miały sensoryczny charakter).
Natomiast rozłożenie wykładów na kilka miesięcy umożliwiło urozmaicenie tematyki zajęć i unaocznić, że działania GDOŚ są niezbędne, dzieją się cały rok oraz cyklicznie, o każdej porze roku.
Udział placówek przedszkolnych w projekcie był bezkosztowy, a wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć oraz drobne upominki zapewniła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Wnioski
Projekt został zrealizowany w 97% (jedno z wytypowanych przedszkoli nie wzięło udziału w zajęciach) i cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i kadry przedszkoli.
Na potrzeby projektu powstała seria materiałów promocyjnych o charakterze informacyjnym, edukacyjnym (np. linijki, temperówki, breloki, kartki pocztowe).
Przewodnikami, a jednocześnie pozytywnymi bohaterami w Akademii Pani Sowy zostały maskotki Urzędu. Sowa Gdosia, nietoperz Gacek i miś Miodek były spersonifikowanymi (spersonifikować - nadać cechy ludzkie zwierzętom) przedstawicielami zwierząt chronionych w Polsce.
Spotkania dzieci z pracownikami GDOŚ przyczyniają się do obalania mitów i stereotypów o urzędnikach oraz pozwalają doświadczyć kultury organizacyjnej instytucji.
Eksperci z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska docenili wiedzę małych żaków, a edukując poprzez zabawę wzbogacili ją jeszcze bardziej.
Wszystkim placówkom przedszkolnym biorącym udział w projekcie, a zwłaszcza przedszkolakom, które kształciły się w Akademii Pani Sowy, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas, a także wspólną zabawę.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podejmuje starania, aby edukacja poprzez zabawę i promowanie postaw prośrodowiskowych wśród najmłodszych, wpłynęły na poprawę kondycji naszej planety.
Materiały
Warszawskie przedszkola, które wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Akademia Pani Sowy”Warszawskie_przedszkola,_które_wzięły_udział_w_projekcie_Akademia_Pani_Sowy.pdf 0.15MB