Drozd śpiewak
Tego ptaka do śpiewania zobowiązuje już sama nazwa – drozd śpiewak. Pochodzi od dwóch greckich słów: philos – „miłośnik”, oraz melos – „melodia”, „śpiew” i w przekładzie oznacza więc miłośnika śpiewu.
Jak wygląda?
Drozd śpiewak to ptak o krępej budowie, wielkości szpaka. Grzbiet ma w ciepłych odcieniach szarości i brązów, a pierś jasnokremową, gęsto nakrapianą ciemnymi plamkami. Głowę zdobią duże, ciemne oczy.
Z oczu i sylwetki przypomina kosa lub kwiczoła i należy do rodziny drozdowatych. Śpiewak w porównaniu z innymi drozdami odznacza się krótkim ogonem.
Jak śpiewa?
Śpiewaki mają donośny głos. Aby lepiej się niósł, zajmują wysokie, gwarantujące dobrą akustykę, punkty swojego terytorium. Operową wirtuozerią popisują się samce. Niektóre w repertuarze mogą mieć nawet 100 „piosenek” – pierwszych z nich nauczyli się od swoich ojców. Wiele kolejnych to również zapożyczenia – od śpiewaków sąsiadów oraz od ptaków innych gatunków. Drozdy doskonale naśladują też dźwięki emitowane przez różne urządzenia. Ulubione fragmenty powtarzają w seriach, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają gwizdami, świergotami i szczebiotami. Ich piosenka odznacza się wyjątkową czystością i perfekcją.
Frazy muzyczne i zapożyczenia występują tylko w śpiewie i mogą być wizytówką poszczególnych samców, ale pozostałe głosy są wspólne dla całego gatunku – wszystkie śpiewaki, gdy są zdenerwowane, wyrzucają z siebie kaskadę ostrych, metalicznych dźwięków.
Ciekawostki
- Śpiewaka najczęściej spotkamy na ziemi, gdzie poszukuje rozmaitych bezkręgowców.
- O jego obecności w ogrodzie świadczą tak zwane kuźnie – miejsca, w których zgromadzone zostały szczątki ślimaczych muszli.
- Samica składa 4–5 turkusowych, nakrapianych jaj. Śpiewaki wyprowadzają zwykle dwa lęgi w roku.
Źródło informacji: https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/spiewak/