W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Krajobrazu w plenerze

23.10.2023

Pod hasłem „Doceń lokalność” w całym kraju odbywają się obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), zaprosiły z tej okazji na spacer krajobrazowy po Starym Żoliborzu. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Widok parku. Jesienne kolory drzew. Alejką idzie grupa kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Jeden z mężczyzn trzyma w dłoni mikrofon i przemawia do zebranych osób.

Spotkanie rozpoczął Marek Kajs, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który podkreślił, że krajobraz jest ważnym elementem życia ludzi - W tym roku szczególną uwagę zwracamy na nasze najbliższe okolice – chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów i wiele innych obiektów, które mogą okazać się prawdziwymi unikatami wartymi uznania.

Spacer krajobrazowy „Krajobraz miasta – Warszawa, historyczny „zielony” Żoliborz” poprowadzili architekci krajobrazu dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz i dr hab. inż. Jan Łukaszkiewicz, pracownicy Katedry Architektury Krajobrazu, Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW. Trasa wydarzenia prowadziła przez park Stefana Żeromskiego, plac Inwalidów i Al. Wojska Polskiego oraz park „Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie”.

- W każdym krajobrazie powinniśmy dostrzegać to, co jest wspaniałe, wartościowe i najpiękniejsze. Lokalnie szukajmy takich wartości w tych miejscach, gdzie żyjemy. Na Żoliborzu społeczność dzielnicowa jest bardzo związana ze swoim miejscem zamieszkania, czyli lokalność w ich życiu ma ogromne znaczenie. W parku gromadzi się cała okolica i jest to miejsce spotkań, rozmów. Będąc tu trochę cofamy się w czasie. Podczas projektowania dzielnicy myślano nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o przyszłości. Dziś, po 90 latach, widzimy całkowity efekt tamtych działań – podkreśla dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz.

- Spacerując po fragmencie starego, oficerskiego Żoliborza chcieliśmy pokazać modelową urbanistykę, która tworzy krajobraz miejski. Przestrzeń zaprojektowano w stylu modernistycznym ze wszystkimi jego cechami charakterystycznymi. Zabudowa i układy zieleni dopełniają się wzajemnie. Na szczęście w czasie wojny Warszawa w tym miejscu nie była aż tak bardzo zniszczona i dzięki temu możemy sobie wyobrazić, jak mogłaby wyglądać, gdyby tych zniszczeń nie było – dodaje dr hab. inż. Jan Łukaszkiewicz.

Obchody Dnia Krajobrazu trwają przez cały październik. W sumie w całej Polsce odbyło się lub odbędzie ponad 300 różnego rodzaju wydarzeń z tym związanych, takich jak spacery krajobrazowe, warsztaty i wykłady online, a także konkursy plastycznie i fotograficzne związane z lokalną geografią, historią i kulturą.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}