W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziś wszystkie bobry mają swój dzień

07.04.2022

Bóbr jeszcze w XIX w. znajdował się na skraju wyginięcia. Powrót bobra na wcześniej zajmowane siedliska jest niewątpliwym sukcesem usilnych starań o przywrócenie ekosystemom tego ważnego gatunku. 7 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bobrów.

Zwierzę bóbr, który znajduje się w wodzie. Ma rudawe futerko. W łapakach trzyma patyk. Pod spodem napis 2 kwietnia 2022 i logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (napis w kolorze białym).

Bóbr to największy gryzoń występujący w Europie. Ma niebagatelny wpływ na kształtowanie krajobrazu i stosunków wodnych w swoim otoczeniu. Wszystko za sprawą niezwykłej umiejętności bobrów do wznoszenia budowli z drewna, roślin i materiału ziemnego. Obok żeremi i nor ziemnych – całorocznych miejsc schronienia bobrzej rodziny – gatunek ten potrafi wznosić tamy, dzięki którym podnosi poziom wód w zamieszkanym przez siebie siedlisku. W ten sposób tworzą się dogodne miejsca do bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków wodno-błotnych.

Działalność bobrów jest istotna również w kontekście globalnie zachodzących zmian klimatycznych, a w kontekście Polski także ze względu na coraz dotkliwszych okresy suszy. Naturalna zabudowa hydrotechniczna tworzona przez bobry spowalnia odpływ wód gruntowych i pełni rolę zbliżoną do stosowanej przez człowieka tzw. małej retencji.

Międzynarodowy Dzień Borów obchodzony jest 7 kwietnia z inicjatywy amerykańskiej organizacji Beavers: Wetlands & Wildlife. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na unikalną rolę ekosystemową tych niezwykłych zwierząt oraz ochronę bobra jako gatunku.

Występujący licznie w Polsce bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty ochroną częściową. Działalność inżynierska bobrów może wpływać na gospodarkę człowieka. Bobrowe tamy przyczyniają się do zalewania łąk i pól uprawnych.
Wraz ze wzrostem liczebności populacji bobrów na danym terenie wzrasta liczba zgłaszanych problemów związanych ze szkodami, jakie powoduje ich działalność. W przypadku stwierdzenia szkód Skarb Państwa wypłaca odszkodowania
.

{"register":{"columns":[]}}