W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eichhornia crassipes - eichornia gruboogonkowa

Na zdjęciu nad tonią wodna wystają zielone liście w kształcie serca, ukształtowane tak, aby tworzyć mały zbiorniczek na wodę. Opisana roślina to eichornia gruboogonkowa.

Eichhornia crassipes fot. Ryszard Kamiński

 

Nazwa polska: Eichornia gruboogonkowa

Nazwa łacińska: Eichhornia crassipes (Mart.) Solms

Nazwa angielska: Water-hyacinth

 

Kategoria stopnia inwazyjności: mało inwazyjny gatunek obcy

Kategoria stopnia rozprzestrzenienia w Polsce: gatunek występuje w uprawach i hodowlach

 

Informacje o gatunku

Eichornia gruboogonkowa (hiacynt wodny) pochodzi z Ameryki Południowej (rejon Amazonii). Gatunek ten występuje w Polsce w uprawie i hodowli - od kilkudziesięciu lat jest uprawiany w szklarniach ogrodów botanicznych oraz importowany w celach komercyjnych (sprzedaż do przydomowych ogródków wodnych). Dotychczas brak jest jakichkolwiek informacji o przetrwaniu w nich okresów zimowych. Poza uprawą odnaleziono dotąd gatunek tylko na jednym stanowisku, w zbiorniku o podwyższonej temperaturze wody. Rośliny jednak nie przetrwały zimy. Z uwagi na rozmnażanie wegetatywne będące jedynym w naszym klimacie zdolność do rozprzestrzeniania się gatunku jest ograniczona tylko do cieków i zbiorników wodnych, przez które te cieki przepływają. Brak rozmnażania się generatywnego zapobiega przenoszeniu nasion przez zwierzęta do zbiorników izolowanych; także w uprawach szklarniowych nie stwierdzono generatywnego rozmnażania się. Gatunek jest wrażliwy na niskie temperatury, wzrost roślin ustaje w temperaturze niższej od 10 oC, a każde przemrożenie roślin kończy się ich śmiercią. W cieplejszym klimacie szybki wzrost roślin oraz niekontrolowane, ekspansywne rozmnażanie się eichhorni (co może mieć miejsce podczas wyjątkowo ciepłych okresów letnich) powoduje wypieranie pływającej roślinności rodzimej i nieomal całkowite wyginięcie roślin podwodnych. Grube maty tworzone przez szybko namnażające się rośliny blokują naturalne i antropogeniczne cieki, ograniczając dostęp do wód, utrudniając żeglugę, efektywność działania kanałów nawadniających i programów hydroenergetycznych (zatykanie turbin i powodowanie ich korozji).

Mapa występowania gatunku w środowisku przyrodniczym w Polsce w Geoserwisie GDOŚ

Materiały

Karta Informacyjna Gatunku – Eichhornia crassipes
Eichhornia-crassipes​_eichornia-gruboogonkowa​_KG.pdf 0.52MB
Analiza Stopnia Inwazyjności – Eichhornia crassipes
Eichhornia-crassipes​_eichornia-gruboogonkowa​_PL.pdf 0.83MB
Analiza Stopnia Inwazyjności EN – Eichhornia crassipes
Eichhornia-crassipes​_eichornia-gruboogonkowa​_EN.pdf 0.78MB
Drogi przenoszenia gatunku – Eichhornia crassipes
Eichhornia-crassipes​_eichornia-gruboogonkowa​_DP.pdf 0.51MB
Mapa zasięgu w Polsce - Eichhornia crassipes
mapa​_zasiegu​_w​_polsce​_Eichhornia​_crassipes.jpg 0.29MB
Mapa występowania w krajach Europy - Eichhornia crassipes
mapa​_wystepowania​_w​_krajach​_europy​_Eichhornia​_crassipes.jpg 0.34MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}