W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Elektrownia Jądrowa w Polsce

Elektrownia jądrowa w województwie pomorskim. Udział społeczeństwa w postępowaniu ws. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa planowanej do realizacji na terenie województwa pomorskiego.

 

Przebieg postępowania

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostało wszczęte 5 sierpnia 2015 r. na wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. (poprzednia nazwa PGE EJ 1 sp. z .o.o.). Postanowieniem z 25 maja 2016 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, a następnie postanowieniem z 4 czerwca 2016 r. zawiesił postępowanie do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. 29 marca 2022 r. przedłożyła Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, następnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem z 6 czerwca 2022 r. podjął postępowanie.

 

Stanowiska organów współdziałających przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, pismami z 25 lipca 2022 r., wystąpił do: Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także pismami z 12 czerwca 2023 r. wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska oraz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o zajęcie stanowiska przed wydaniem decyzji, zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni postanowieniem z 13 lutego 2023 r. uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z 19 sierpnia 2022 r. zaopiniował bez uwag realizację przedsięwzięcia, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pismem postanowieniem z 13 lipca 2023 r. uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia, Minister Klimatu i Środowiska postanowieniem z 10 lipca 2023 r. zaopiniował pozytywnie realizację przedsięwzięcia oraz Prezes Państwowej Agencji Atomistyki pismem z 14 lipca 2023 r. zaopiniował realizację przedsięwzięcia.
W związku z uzupełnieniem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, pismami z 5 lipca 2023 r., ponownie wystąpił do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o wyrażenie stanowiska. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni postanowieniem z 14 lipca 2023 r. uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z 18 lipca 2023 r. podtrzymał swoją opinię.

 

Udział społeczeństwa w postępowaniu

Od 20 lipca 2023 r. zaplanowano udział społeczeństwa w ramach postępowania zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wszyscy zainteresowani mogą złożyć swoje uwagi i wnioski w okresie od 20 lipca do 18 sierpnia 2023 r. Uwagi i wnioski złożone po upływie tego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

Obwieszczenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska  w sprawie udziału społeczeństwa w ramach postępowania zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

 

Dokumentacja sprawy dostępna w ramach udziału społeczeństwa w postępowaniu 

Społeczeństwo ma możliwość zapoznania się z wnioskiem o wydanie decyzji, załącznikami do wniosku, w tym raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz uzgodnieniami i opiniami organów współdziałających.

 

Postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z 16 września 2022 r., w ramach konsultacji transgranicznych, zgodnie z art. 4 i 5 Konwencji w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (tzw. Konwencji z Espoo) przekazał państwom biorącym udział w postępowaniu raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko służyło umożliwieniu państwom, na których terytorium może oddziaływać planowane przedsięwzięcie zgłoszenie uwag, w tym przeprowadzenie konsultacji społecznych zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami. Celem tego działania było zachowanie transparentności przy realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz świadome podejmowanie decyzji co do warunków realizacji takich przedsięwzięć także z uwzględnieniem uwarunkowań wykraczających poza granice państwa. 


W sumie swoje stanowisko wyraziło 14 państw zainteresowanych procedurą (Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry). Po zapoznaniu się z przekazaną przez Polskę we wrześniu 2022 roku dokumentacją przedsięwzięcia (raport Espoo), państwa miały możliwość zgłaszania do niej uwag i komentarzy. Na prośbę poszczególnych Stron wyjaśnienia zostały udzielone w formie pisemnej bądź podczas spotkań bilateralnych (Łotwa, Dania, Niemcy oraz Austria). Po przedstawieniu wyczerpujących wyjaśnień Strony nie wniosły więcej uwag.


Ostatnim etapem postępowania prowadzonego przez GDOŚ będzie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przedmiotowej decyzji zostaną wzięte pod uwagę wszystkie wnioski i uwagi zgłoszone w ramach postępowania transgranicznego oddziaływania na środowisko. Treść przedmiotowej decyzji zostanie przekazana państwom, które uczestniczyły w konsultacjach.

Materiały z postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
16.05.2023 13:03 Anita Omelczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anita Omelczuk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Elektrownia Jądrowa w Polsce 11.0 21.07.2023 12:54 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 10.0 21.07.2023 12:49 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 9.0 20.07.2023 07:09 Judyta Mikołajczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 8.0 19.07.2023 14:50 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 7.0 19.07.2023 13:28 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 6.0 19.07.2023 13:28 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 5.0 19.07.2023 12:38 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 4.0 19.07.2023 11:44 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 3.0 19.07.2023 11:38 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 2.0 19.07.2023 11:15 Anita Omelczuk
Elektrownia Jądrowa w Polsce 1.0 16.05.2023 13:03 Anita Omelczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}