W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

25.11.2022

W 2022 roku obchody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów przypadają na okres od 19 do 27 listopada.

EMAS

European Week for Waste Reduction – EWWR to coroczna inicjatywa mająca na celu podnoszenie poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie nowego podejścia do zarządzania zasobami naturalnymi oraz gospodarowania odpadami, tj. wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wydarzenia organizowane podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów w całej Europie Odnoszą się do zasady „3R” – reduce (redukuj), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyklingowi), która stanowi jeden z filarów zrównoważonego rozwoju.

W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton odpadów. Niewłaściwie zagospodarowane odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych.

Z danych Eurostatu za 2020 r. wynika, że Statystyczny Polak wytwarza 346 kg odpadów komunalnych rocznie. To o blisko jedną trzecią mniej niż w przypadku statystycznego mieszkańca Unii Europejskiej, jednakże niewielki odsetek z nich poddawany jest recyklingowi.

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 r., w procesie recyklingu przetwarzano 26,7 proc. odpadów. Dziesięć lat wcześniej było to zaledwie 15 proc.

Biorąc pod uwagę cykl życia plastiku tempo zmian jest wciąż niewystarczające.

 

grafika na niebieskim tle morza, na górze napis Czas rozkładu odpadów z tworzyw sztucznych, pod spodem napis cykl życia plastiku, z lewej strony logo na białym prostokącie panda z podpisem WWF, na grafice ikonografiki z podpisami: torba plastikowa 20 lat, kubek kawowy 30 lat, plastikowa słomka 200 lat, uchwyt na puszki 400 lat, plastikowa butelka 450 lat, kapsułki kawowe 450 lat, kubek plastikowy 450 lat, pielucha jednorazowa 500 lat i plastikowa szczoteczka do zębów 500 lat.

Nieoceniony wkład we wdrażanie działań odzysku produktów ubocznych i surowców wtórnych oraz optymalizujących procesy zarządcze w tym obszarze wnoszą organizacje wdrażające system ekozarządzania i audytu EMAS.

EMAS oferuje podmiotom z sektora recyklingu dostęp do informacji na temat najlepszych praktyk dot. pięciu obszarów gospodarowania odpadami.

Zobowiązanie do ciągłego doskonalenia koncentruje wysiłki organizacji na redukcji ilości zużywanych odpadów i raportowaniu postępów w tym zakresie w deklaracjach środowiskowych.

Naturalnie Odpowiedzialni radzą sobie z problemem zwiększającej się ilości wytwarzanych odpadów stosując surowce alternatywne w procesach produkcyjnych (Cemex Sp. z o.o.), wykorzystując odpady w postaci wysokoenergetycznej mieszaniny surowców do produkcji paliwa alternatywnego (Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. w Lublinie), aplikacje do zarządzania odpadami i ocenę możliwości recyklingu już na etapie planowania (Erbud S.A.) czy prowadząc działania  edukacyjne w postaci bezpłatnych webinarów i szkoleń (Kancelaria Ekologiczna Sp.z o.o) oraz kampanii, których celem jest ograniczanie masy odpadów opakowaniowych (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A.)

 

{"register":{"columns":[]}}