Gala EMAS 2024
04.12.2024
Podczas dorocznej Gali EMAS Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wręczył certyfikaty organizacjom nowo zarejestrowanym w systemie ekozarządzania i audytu EMAS. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia ekspertów związane z funkcjonowaniem systemu, a także ze sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się 3 grudnia 2024 r. w Warszawie. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wpisał do polskiego rejestru EMAS trzy organizacje:
- CD PROJEKT S.A.
- Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
- Eko-Wtór Sp. z o.o.
Nowi liderzy zrównoważonego rozwoju przedstawili działania podejmowane na rzecz ograniczania negatywnego wpływu na środowisko przez swoje organizacje. Wśród wymienionych przedsięwzięć znalazły się m.in. instalacja paneli fotowoltaicznych na kampusie, wprowadzenie wewnętrznych procedur na rzecz ograniczenia zużycia zasobów oraz akcje edukacyjne.
System EMAS
System EMAS wyróżnia się m.in. koniecznością prowadzenia przez organizacje otwartego dialogu ze społeczeństwem. Szymon Kępa, młodszy specjalista ds. EMAS w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przedstawił dobre praktyki w tej kwestii. Jedną z form wyróżnianych, jako te, które skutecznie angażują społeczeństwo do aktywności na rzecz ochrony środowiska, jest organizacja konkursów.
Znakiem tego było wystąpienie na uroczystości Olimpii Zielonkowskiej – zwyciężczyni konkursu Kreuj Zieloną Przyszłość z Cemex, organizowanego przez firmę wpisaną do rejestru EMAS. Laureatka zaprezentowała swoją pracę pn. „Badania wpływu mielonego węglanu wapnia na właściwości cementów wieloskładnikowych zawierających granulowany żużel wielkopiecowy”.
Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju a system EMAS
Izabela Małek, główny specjalista w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zaprezentowała raport resoru o nazwie „Badanie dotyczące świadomości i gotowości do wdrażania polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce”.
Pod koniec 2022 roku w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). W związku z tym pojawiła się potrzeba określenia poziomu wiedzy i gotowości polskich przedsiębiorstw na sprostanie nowym wymogom dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Wnioski z raportu pokazały braki na tym polu, co powoduje, że organizacje z wdrożonym systemem EMAS mają przewagę nad innymi podmiotami, ponieważ regularnie zbierają dane dotyczące swojego wpływu na środowisko i raportują poczynania na rzecz podnoszenia środowiskowych efektów swojej działalności.
Piotr Biernacki, członek EFRAG Sustainability Reporting TEG, przedstawił stan prac nad wdrożeniem standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem wymogów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jesienią zakończono pracę nad standardami, które mają trafić do Komisji Europejskiej jeszcze w tym roku, a wejść w życie mają już w połowie 2025 r.
O tym, jaką rolę może odegrać system EMAS w podejmowaniu wyzwań związanych ze sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju, mówił Mariusz Gołąb, przedstawiciel TÜV NORD Polska – organizacji posiadającej akredytację na prowadzenie czynności weryfikacyjnych i walidacyjnych w ramach systemu EMAS. W prezentacji pt. „Rola EMAS w raportowaniu ESG” przedstawił punkty wspólne dla systemu EMAS i standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS).
Rozwój i promocja systemu EMAS
Małgorzata Stelmaszczyk, główny specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zrelacjonowała spotkanie organów właściwych EMAS, które odbyło się w listopadzie w Brukseli.
Omówiono na nim kwestie związane z dyrektywami dotyczącymi: sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD) oraz emisji przemysłowych (IED) i tym, jak dyrektywy te korespondują z systemem EMAS. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniu promocji systemu EMAS w państwach członkowskich – spójności przekazu, nowoczesnych narzędzi komunikacji oraz poprawnego posługiwania się logo EMAS.
Wydarzenie zakończyło wystąpienie Marty Bociek – głównej specjalistki ds. EMAS w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zaprezentowała projekty dotyczące promocji systemu EMAS planowane na najbliższą przyszłość. Wśród nich znajdą się m.in.: opracowanie strategii komunikacji i promocji, wydanie podręcznika EMAS, szkolenia i warsztaty.
***
System ekozarządzania i audytu EMAS to system certyfikacji środowiskowej, którego celem jest ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko organizacji poprzez obieranie i realizację celów środowiskowych. Wiarygodność systemu jest gwarantowana współpracą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony i Środowiska oraz Polskiego Centrum Akredytacji.
Logo EMAS to oznaka wiarygodnego partnera biznesowego, który rzetelnie podchodzi do kwestii środowiskowych.