GDOŚ — młodzież — edukacja
26.06.2024
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) wspólnie wykorzystują doświadczenia i wiedzę w edukacji kolejnych pokoleń.
W Warszawie, 25 czerwca 2024 r., na studiach stacjonarnych trzeciego roku na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW odbył się egzamin z przedmiotu obowiązkowego: „Restytucja i czynna ochrona zwierząt”. Członkiem komisji egzaminacyjnej, kierowanej przez dr. Witolda Strużyńskiego, była Anna Ronikier-Dolańska, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
W ramach egzaminu 8 grup studentów zaprezentowało projekty dotyczące chronionych gatunków zwierząt: żbika, gawrona, piskorza, traszki grzebieniastej, niepylaka apollo, chomika europejskiego, bobra europejskiego i nocka łydkowłosego.
Wskazanie efektów i ich monitoring, harmonogram, a także koszty wraz ze źródłami finansowania były obowiązkowymi elementami, które studenci musieli uwzględnić w zgłoszonych koncepcjach.
Wyróżnieni zostali autorzy najlepszego projektu: Weronika Warych, Natalia Wójcik, Jakub Zając, Patrycja Szrajber i Karol Lemiech, którzy przygotowali pracę pt. „Projekt ochrony i restytucji chomika europejskiego Cricetus cricetus na terenie województwa małopolskiego w wybranych obszarach Natura 2000”. Choć chomik nie jest w tych obszarach przedmiotem ochrony, to jednak właśnie tam jest szansa na jego utrzymanie i wzmocnienie populacji przede wszystkim z uwagi na dość ekstensywne rolnictwo.
Anna Ronikier-Dolańska, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zachęcała laureatów do podjęcia w przyszłości pracy w organach ochrony przyrody. Finaliści otrzymali upominki okolicznościowe od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Dr. Witoldowi Strużyńskiemu gratulujemy znakomitych efektów pracy, a studentom życzymy udanych wakacji oraz sukcesów w działaniach podejmowanych na rzecz ludzi i przyrody.