W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska współpracuje z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym przy eksperymencie na rzece Kłodnicy

19.08.2024

Od 13 sierpnia br., w związku z silnym zakwitem „złotej algi”, trwa eksperyment badawczy na rzece Kłodnicy. Wstępne wyniki wskazują, że nadtlenek wodoru skutecznie eliminuje komórki „złotej algi” z wód płynących.

Trzech mężczyzn i kobieta stoją nad rzeką, która płynie w dole.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach biorą udział w eksperymencie badawczym wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska i są zaangażowani w działania na miejscu na rzece Kłodnicy.

Eksperyment ma na celu wypracowanie rozwiązań ograniczających ilości „złotych alg" trafiających do rzeki Odry z rzeki Kłodnicy.

Pierwsze wyniki prac Zespołu wskazują na znaczną redukcję populacji „złotej algi” w wodach rzeki Kłodnicy. To oznacza, że nadtlenek wodoru może być narzędziem, które w sytuacjach awaryjnych i w określonych warunkach niszczy zakwit komórek tego glonu.

Prace Zespołu na miejscu jeszcze się nie zakończyły. Informacje o szczegółach dotyczących eksperymentu zaprezentowała podczas konferencji prasowej 18 sierpnia Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska, Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska oraz Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Zakwit „złotej algi”

Na początku sierpnia br. w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże nastąpił szybki rozwój i zakwit „złotej algi”. Poziom „złotej algi”, z ilości śladowych, osiągnął liczebności zakwitowe (100-300 mln komórek w litrze wody).

Od 13 sierpnia do chwili obecnej Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzą wspólnie eksperyment badawczy na tym obszarze.

Międzyresortowy Zespół ds. Odry

Międzyresortowy Zespół ds. Odry, którym kieruje wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska, podjął decyzję o przeprowadzeniu eksperymentu związanego z zastosowaniem odpowiednego stężenia perhydrolu. Takie działania miały za zadanie ograniczenie przedostania się dużego ładunku „złotej algi” Kłodnicą do Odry.

Eksperyment badawczy przynosi pierwsze zadowalające efekty.

{"register":{"columns":[]}}