W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z wizytą studyjną we Francji

21.11.2024

W GDOŚ trwają przygotowania do zbliżającej się prezydencji Polski w UE. Spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami również podczas delegacji zagranicznych. W ostatnich dniach jesteśmy z wizytą studyjną we Francji, gdzie w praktyce poznajemy francuski system ochrony przyrody.

the Vexin Francais Regional Natural Park. mapa terenu trzymana przez przewodnika.

W dniach 19-22.11.2024 r. odbywa się nasza wizyta studyjna we Francji. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska aktualnie przebywają w Paryżu i jego okolicach, gdzie rozpoczęli rozpoznanie francuskiego systemu ochrony przyrody na przykładzie the Vexin Francais Regional  Natural Park. Obiekt ten stanowi zarówno park, jak i rezerwat przyrody oraz obszar Natura 2000.

Pokrywanie się obszarów o różnym reżimie ochronnym nie jest niczym nowym, jednak – jak się okazuje – w decyzjach dotyczących zarządzania obszarami chronionymi kluczowe są, dla skutecznej ochrony przyrody, zarówno właściwe planowanie przestrzenne jak i udział społeczności lokalnych oraz organizacji pozarządowych.

Toteż niezwykle ważnym punktem delegacji okazały się warsztaty, które miały miejsce w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej i Spójności Terytorialnej (Ministere de la Transition ecologique). Podczas tego spotkania strona francuska podzieliła się z nami praktycznym doświadczeniem prezydencji Francji w UE w obszarze realizacji ustaleń Konwencji Ramsarskiej, Konwencji Berneńskiej, a także diagnozy i zwalczania obcych gatunków inwazyjnych (IAS), nie zapominając o procesie przygotowań do realizacji ustaleń Nature Restoration Law (NRL).

O dalszym przebiegu naszej delegacji opowiemy wkrótce - m.in. o wizycie we Francuskiej Agencji Bioróżnorodności.

 

Prezydencja Polski w UE

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej.  Od 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE. To niezwykle ważny moment, który możemy wykorzystać  nadając Unii Europejskiej właściwy kierunek rozwoju w obszarze ochrony środowiska, w tym ochrony bioróżnorodności.

W pełni świadomi stojących przed nami wyzwań, tj. transformacji cyfrowej i  energetycznej, a także potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa granic UE, wyzwanie to podejmujemy odważnie, ale z wykorzystaniem doświadczeń innych członków UE. Mędrcem jest bowiem ten, kto uczy się na doświadczeniu innych.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}