W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Góra Wierzejska” - planowany rezerwat przyrody w województwie świętokrzyskim

10.01.2025

„Góra Wierzejska” to obszar wyjątkowy przyrodniczo, o mało zmienionym ekosystemie. Planowany rezerwat to również ostoja zgniotka cynobrowego, który uważany jest za relikt lasów pierwotnych.

Rezerwat „Góra Wierzejska”. Las od środka. Na horyzoncie liczne pnie drzew.

Rezerwat będzie ustanowiony w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” i wkrótce zwiększy liczbę rezerwatów ustanowionych w grudniu 2024 roku – aktualnie jest już 65 nowych rezerwatów.

Obszar ten zabezpiecza tereny źródliskowe niewielkich cieków, które uchodzą do Sufragańczyka. W północnej części planowanego rezerwatu zlokalizowane są niewielkie śródleśne polany z interesującą florą.

Do wschodniej części obszaru przylega zabudowa jednorodzinna miasta Kielce. Przy południowej granicy obszaru znajduje się często uczęszczana trasa piesza i rowerowa. 

Dzisiejszy odcinek przygotowaliśmy we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach. Zapraszamy do lektury.

Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu

„Góra Wierzejska” jest położona w gminie Masłów, w powiecie kieleckim, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kielce, w leśnictwie Dąbrowa. Znajduje się w kompleksie leśnym przy północnej granicy Kielc.

Planowany rezerwat w znacznej części pokrywa się z obszarem Natura 2000 Ostoja Wierzejska (PLH260035) i ma powierzchnię 204,41 ha.

Charakterystyka obszaru

Rezerwat chroni szczytową część wzniesienia Góra Wierzejska o wysokości 375,8 m n.p.m. Porasta je kompleks leśny o znacznym stopniu naturalności, złożony głównie z jedlin i buczyn. W starszych drzewostanach jodłowych znajduje się stosunkowo duża liczba zamierających i martwych drzew stojących, jak również złomów i wywrotów.

Niewielkie powierzchnie projektowanego rezerwatu zajmują pozostałości działalności górniczej w postaci hałd, wyrobisk i łomików, które obecnie, na skutek naturalnej sukcesji zanikają. W latach 50 i 60 ubiegłego wieku odbywała się tu eksploatacja piaskowców.

Flora

Na terenie projektowanego rezerwatu licznie występują chronione gatunki paproci - podrzenia żebrowca oraz mchu tujowca tamaryszkowatego.

Część chronionych gatunków roślin związana jest z podmokłymi łąkami w północnej części obszaru. Są to rosiczka okrągłolistna, kruszczyk błotny.

Fauna

„Góra Wierzejska” jest ważną ostoją chrząszcza saproksylicznego - zgniotka cynobrowego, gatunku związanego z lasami o naturalnym charakterze, zasobnymi w zamierające i martwe drzewa. Nazwa gatunku pochodzi od cynobrowo-czerwonej wierzchniej części ciała. Chrząszcz ten jest silnie spłaszczony i stąd pochodzi nazwa tego rodzaju. Gatunek ten uważany jest za relikt lasów pierwotnych.

Obszar zamieszkują także:

  • rzekotka zielona,
  • traszka górska,
  • dzięcioł czarny,
  • dzięcioł zielonosiwy,
  • muchołówka mała,
  • puszczyk uralski,
  • sóweczka,
  • włochatka,
  • popielica.

Uzasadnienie ochrony

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemów leśnych o charakterze naturalnym, z endemicznym dla wyżyn południowowschodniej Polski, jodłowym borem mieszanym (Abietetum polonicum). Wchodzi on w skład tzw. dynamicznego kompleksu wyżynnych i górskich lasów bukowo-jodłowych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}