„Góry Gorzkowskie”. Planowany rezerwat przyrody w województwie śląskim
08.11.2024
Góry Gorzkowskie to planowany rezerwat, który obejmie ochroną siedliska lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.
Dzisiejszy odcinek o planowanych w całym kraju nowych rezerwatach poświęcamy „Górom Gorzkowskim”. Jest to obszar cennych naukowo siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych.
Ten odcinek przygotowaliśmy wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Zapraszamy do wspólnej, wirtualnej wycieczki.
Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu
Projektowany rezerwat Góry Gorzkowskie zlokalizowany jest w gminie Janów w województwie śląskim. Tereny leśne planowane do objęcia ochroną położone są na terenie Leśnictwa Kamienna Góra w Nadleśnictwie Złoty Potok podlegającym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Rezerwat położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Złotopotocka (PLH240020) oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Planowana powierzchnia rezerwatu wyniesie 134 ha gruntów leśnych.
Charakterystyka obszaru
Granice projektowanego rezerwatu obejmują silnie nachylone zbocza doliny i partie szczytowe wzniesienia z licznymi wychodniami skałkowymi ze zbiorowiskami naskalnymi, m.in. z udziałem paproci. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych, klimaksowych typów lasów liściastych - przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej.
W bardziej wyrównanej części północnej występuje kwaśna buczyna niżowa. To sprawia, że projektowany rezerwat stanowi dobrą reprezentację zróżnicowania lasów liściastych typowych dla północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Pomimo przekształceń związanych z gospodarką leśną teren projektowanego rezerwatu cechuje się dużą zdolnością samoregeneracji, dla której jednak konieczne jest wprowadzenie ochrony zachowawczej.
Flora
Lasy w obrębie projektowanego rezerwatu stanowią siedlisko cennych, chronionych gatunków roślin. Roślinność runa rezerwatu jest bardzo bogata (ponad 150 gatunków) i reprezentują ją m. in.: wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), gnieźnik leśny Neottia nidus-avis, buławnik wielkokwiatowy Cephalanthera damasoniu, miodownik melisowaty Melittis melissophyllu.
Fauna
Bogata fauna projektowanego rezerwatu to głównie gatunki leśne. Cenne, rzadkie i związane ze starodrzewami reprezentują w rezerwacie np.:
- popielica (Glis glis),
- siniak (Columba oenas),
- dzięcioł średni (Dendrocopos medius),
- dzięcioł zielonosiwy (Picus canus),
- trzemilojad (Pemis apivorus),
- muchołówka mała (Ficedula parva),
- muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca).
Uzasadnienie ochrony
Proponowany do objęcia ochroną rezerwatową obszar obejmuje zespoły cechujące się naturalnością buczyn, które w skali kraju wskazywane są jako centrum różnorodności buczyn w Polsce. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie, ze względów naukowych i edukacyjnych, siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.