W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca sprzedaży zapasów IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski

Azolla drobna

fot.: Bogdan Jackowiak

Czy można sprzedawać IGO?

Sprzedaż możliwa jest jedynie w przypadku zapasu IGO nabytego przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski. Zapas IGO to IGO przetrzymywany w celach komercyjnych, np. lancetogłowy królewskie w sklepie zoologicznym, czy sadzonki drzew w szkółce ogrodniczej.

Posiadacz takiego zapasu IGO ma prawo bez zezwolenia:

  • do dwóch lat od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski przetrzymywać lub przemieszczać ten IGO w celu:
    • sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia;
    • uśmiercenia zwierzęcia lub unieszkodliwienia rośliny;
  • przez rok od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski przetrzymywać lub przemieszczać ten IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

Datę, którą uznaje się za umieszczenie gatunku na tej liście można znaleźć tutaj.

Podmiot, który nabywa lub otrzymuje IGO od posiadacza zapasu IGO, powinien posiadać już zezwolenie na ich przetrzymywanie i przemieszczanie. Uwaga: Nie będą wydawane zezwolenia dla podmiotów, które nie posiadając zezwolenia na przetrzymywanie IGO nabyły IGO z zapasu.

Jakie obowiązki ma sprzedawca zapasu IGO?

Posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w obiekcie izolowanym oraz podejmować niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki IGO.

Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, to jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie lub roślinę unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Informację o uśmierceniu zwierzęcia lub unieszkodliwieniu rośliny należy przekazać do RDOŚ w terminie 7 dni.

Podstawa prawna: art. 12, art. 55 i art. 59 ust. 2 ustawy o gatunkach obcych; art. 32 rozporządzenia UE nr 1143/2014.

Uwaga:

Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}