W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwazja gatunków obcych już na Youtube!

19.12.2022

Szop pracz, rak amerykański, niecierpek gruczołowaty, barszcz Sosnowskiego – to tylko początek długiej listy inwazyjnych gatunków obcych, które wyniszczają polską przyrodę. Walka z nimi jest czasochłonna, kosztowna i bardzo trudna, a stawką jest różnorodność biologiczna Polski.

Grafika podzielona na pół. Na jednej części zbliżenie na oczy zwierzęcia - rak amerykański. Na pierwszym planie duże, brązowe oczy. Na drugiej części zbliżenie na roślinę (niecierpek gruczołowaty), widać różowe kwiaty, zielone liście i łodygę. W lewym górnym rogu logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść), w prawym dolnym rogu napis: Podstępni intruzi. Inwazja gatunków obcych. Obejrzyj film o zwierzętach i roślinach.

Szop pracz, rak amerykański, niecierpek gruczołowaty, barszcz Sosnowskiego – to tylko początek długiej listy inwazyjnych gatunków obcych, które wyniszczają polską przyrodę. Walka z nimi jest czasochłonna, kosztowna i bardzo trudna, a stawką jest różnorodność biologiczna Polski.

 

Inwazyjne gatunki obce (IGO) stanowią jedno z największych zagrożeń dla różnorodności biologicznej, dlatego tak ważne jest, by każdy potrafił rozpoznawać zagrożenie. Po premierze w Telewizji Polskiej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępnia na swoim kanale na Youtube dwa filmowe reportaże pt. „Podstępni intruzi. Inwazja gatunków obcych”. Na wybranych przykładach eksperci wyjaśniają, jakiego rodzaju zagrożenia dla rodzimej przyrody stanowią inwazyjne gatunki obce zwierząt i roślin a także, w jaki sposób można z nimi walczyć. 

 

Filmy w przystępny sposób wyjaśniają zagadnienia przyrodnicze i prawne, tak by świadomość społeczna w zakresie zagrożeń dla różnorodności biologicznej ze strony IGO nieustannie rosła. Ważne jest bowiem, żeby w codziennych kontaktach z przyrodą nie dać się zwieść barwom, zapachom ani innym podstępom IGO. W walce z nimi każdy może mieć swój udział, trzeba tylko wiedzieć, z czym mamy do czynienia.

 

Filmy zostały zrealizowane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Realizację filmów współfinansowano w ramach Projektu nr POIS.02.04.00-00-0100/16 pn. Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

na grafice od lewej strony znajduje się logo Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo Generalnej Dyrekcji Ochorny Środowiska oraz logo Unia Europejska Fundusz Spójności

Wideo

{"register":{"columns":[]}}