Jaskółka dymówka
03.04.2024
Nasz cykl „Ptasich treli” rozpoczynamy od śpiewu jaskółki dymówki. Poznajcie bliżej tę śpiewaczkę.
Jak wygląda?
Dymówka to filigranowy, smukły ptak. Ma lśniące, granatowoczarne upierzenie na głowie, skrzydłach i grzbiecie, ceglastoczerwoną plamę na czole i gardle oraz kremowobiałe podogonie. Jej brzuch i pierś są wyraźnie oddzieloną od czerwonej plamy granatowoczarną półobrożą. Posiada rozwidlony ogon z wydłużonymi, wąskimi i lekko rozszerzającymi się na końcach skrajnymi sterówkami. Ogonki samiczek są zwykle nieco krótsze niż u samców i nie mają rozszerzenia na końcu sterówek. Bez względu na płeć, na spodniej stronie rozłożonego ogona widoczny jest ciąg białych plamek. U młodych, ale opierzonych już ptaków, charakterystyczny jaskółczy ogon jest ledwie zaznaczony, a czerwona plama niewielka i znacznie jaśniejsza niż u dorosłych.
Jak śpiewa
Radosny, potoczysty szczebiot, w którym przeważają szeleszczące i lekko zgrzytliwe dźwięki. Piosenka najczęściej śpiewana jest z powietrza lub z przewodów napowietrznych. Ceglastoczerwona plama na gardle jaskółki uwydatnia się podczas śpiewu.
Ciekawostki
- Masa ciała dymówki wynosi 16–24 g. W ciągu doby ulega zmianie: najmniejsza jest rano, największa wieczorem, różnica może wynosić ok. 2–3 g.
- Gniazda dymówek mogą być bardzo wytrzymałe. Znane są takie, które zajmowane były przez kolejnych kilkanaście lat, z „rekordzistą” zamieszkiwanym przez 48 sezonów.
- Wygląd też się liczy. Badania wykazały, że samce, które mają dłuższe sterówki, cieszą się większym powodzeniem u samic.
Źródło informacji: https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/dymowka-jaskolka/