W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jaskółka dymówka

03.04.2024

Nasz cykl „Ptasich treli” rozpoczynamy od śpiewu jaskółki dymówki. Poznajcie bliżej tę śpiewaczkę.

Jak wygląda?

Dymówka to filigranowy, smukły ptak. Ma lśniące, granatowoczarne upierzenie na głowie, skrzydłach i grzbiecie, ceglastoczerwoną plamę na czole i gardle oraz kremowobiałe podogonie. Jej brzuch i pierś są wyraźnie oddzieloną od czerwonej plamy granatowoczarną półobrożą. Posiada rozwidlony ogon z wydłużonymi, wąskimi i lekko rozszerzającymi się na końcach skrajnymi sterówkami. Ogonki samiczek są zwykle nieco krótsze niż u samców i nie mają rozszerzenia na końcu sterówek. Bez względu na płeć, na spodniej stronie rozłożonego ogona widoczny jest ciąg białych plamek. U młodych, ale opierzonych już ptaków, charakterystyczny jaskółczy ogon jest ledwie zaznaczony, a czerwona plama niewielka i znacznie jaśniejsza niż u dorosłych.

Jak śpiewa

Radosny, potoczysty szczebiot, w którym przeważają szeleszczące i lekko zgrzytliwe dźwięki. Piosenka najczęściej śpiewana jest z powietrza lub z przewodów napowietrznych. Ceglastoczerwona plama na gardle jaskółki uwydatnia się podczas śpiewu.

Ciekawostki

  • Masa ciała dymówki wynosi 16–24 g. W ciągu doby ulega zmianie: najmniejsza jest rano, największa wieczorem, różnica może wynosić ok. 2–3 g.
  • Gniazda dymówek mogą być bardzo wytrzymałe. Znane są takie, które zajmowane były przez kolejnych kilkanaście lat, z „rekordzistą” zamieszkiwanym przez 48 sezonów.
  • Wygląd też się liczy. Badania wykazały, że samce, które mają dłuższe sterówki, cieszą się większym powodzeniem u samic.

Źródło informacji: https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/dymowka-jaskolka/

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}