Konferencja Dnia Krajobrazu 2024
03.10.2024
Urząd Miasta Krakowa laureatem Polskiej Nagrody Krajobrazowej. Na konferencji poświęconej wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła zwycięzcę tegorocznego konkursu.
W Warszawie, 2 października 2024 r., odbyła się Konferencja Dnia Krajobrazu 2024. „Uzdrawiając(y) Krajobraz” to hasło, pod którym obchodzimy w tym roku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.
– Wybierając taki motyw przewodni tegorocznej edycji Dnia Krajobrazu, chcieliśmy podkreślić dwa elementy. Po pierwsze, że krajobraz nas otaczający, zarówno ten przekształcony przez człowieka - jak i ten bardziej naturalny - jest w dużej mierze odpowiedzialny za dobrostan życia człowieka (…). Mamy elementy krajobrazu, które mogą nas uzdrowić. Z drugiej strony jest planowanie i gospodarowanie krajobrazem. Można aktywnie wpływać na to jak ten krajobraz wygląda. De facto mamy możliwości i narzędzia, aby krajobraz uzdrawiać – wyjaśnił Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Program wydarzenia obejmował następujące zagadnienia:
- „Krajobraz codzienny. Wpływ jakości przestrzeni na jakość życia” – prof. Urszula Forczek-Brataniec, Politechnika Krakowska,
- „Analiza cech odpornych krajobrazów miejskich na podstawie projektów z wystawy IFLA Europe – Reconsidering Nature” – Tomasz Jaróg, Katarzyna Jamioł, Politechnika Krakowska,
- „Rośliny rodzime i strefy biocenotyczne w miejskim krajobrazie” – Karol Podyma, Fundacja Kwietna,
- „Zielone gabinety – współczesne wyzwania w krajobrazie Warszawy” – Olga Rosłoń-Skalińska, Zarząd Zieleni m. st. Warszawy.
Zwycięzca Polskiej Nagrody Krajobrazowej w 2024
Podczas konferencji Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wręczył nagrodę i wyróżnienie w ramach konkursu Polskiej Nagrody Krajobrazowej. O tytuł zwycięzcy i statuetkę rywalizowało 8 podmiotów.
Pierwszą nagrodę otrzymał projekt Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa – „Uchwała nr XXXVI/908/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 26.02.2020 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń” – tzw. uchwała krajobrazowa. Projekt definiuje zasady wprowadzania do krajobrazu miejskiego reklam, czy to na obiektach budowlanych, czy nośnikach wolnostojących. Dodatkowo uchwała reguluje zasady sytuowania ogrodzeń w przestrzeni miejskiej, tak aby Kraków można było określać mianem miasta otwartego dla pieszych, bez tworzenia zamkniętych enklaw.
Wyróżnienie otrzymał Urząd Gminy Leśnica. Koncepcja „Zmniejszenie presji ruchu turystycznego na obszary chronione, w tym Natura 2000 na Górze Św. Anny” ukierunkowana była na zmniejszenie presji turystycznej, przywrócenie stanu siedlisk przyrodniczych oraz ostoi gatunków. Przyczyniła się również do ograniczenia degradacji środowiska naturalnego, zmniejszenia strat jego zasobów oraz zachowania różnorodności biologicznej na ternie obszaru Natura 2000. Większość działań odbyła się na terenie zdegradowanego dawnego kamieniołomu. To pozwoliło na jego rewitalizację i przekształcenie w atrakcyjny teren turystyczny.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska pogratulował finalistom i podziękował za trud włożony w działania na rzecz uzdrawiania krajobrazu.
Uczestnicy wydarzenia
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele z administracji publicznej, reprezentanci parków narodowych i krajobrazowych oraz stowarzyszeń, które zajmują się konsultacjami społecznymi z zakresu ochrony środowiska.