Lupinus polyphyllus - łubin trwały
Lupinus polyphyllus fot. Barbara Tokarska-Guzik
Nazwa polska: Łubin trwały
Nazwa łacińska: Lupinus polyphyllus Lindl.
Nazwa angielska: Garden lupin
Kategoria stopnia inwazyjności: średnio inwazyjny gatunek obcy
Kategoria stopnia rozprzestrzenienia w Polsce: gatunek szeroko rozprzestrzeniony
Informacje o gatunku
Łubin trwały pochodzi z Ameryki Północnej. Został wprowadzony do Europy jako roślina ozdobna, a także pastewna i uprawiana na zielony nawóz. W Polsce gatunek w stanie dzikim obserwowany jest od ostatnich dekad XIX w. Obecnie jest to gatunek szeroko rozprzestrzeniony, występujący w całej Polsce, w niektórych miejscach masowo. Wprowadzany był i jest do ogrodów i parków jako roślina ozdobna, wysiewany jako pasza dla zwierząt i na nawóz zielony, a także na siedliskach zdegradowanych podlegających rekultywacji. Rozprzestrzenia się głównie dzięki nasionom. Nie mają one specjalnych przystosowań do długodystansowego rozsiewu i opadają w sąsiedztwie roślin macierzystych. Pojedyncza roślina wytwarzać może od kilkuset do ponad dwóch i pół tysiąca nasion. Nasiona roślin utrzymywanych w uprawie mogą w łatwy sposób dawać początek populacjom spontanicznym, zwłaszcza na siedliskach przekształconych przez człowieka, takich jak odłogi, przydroża, tereny ruderalne, a z nich przedostawać się na siedliska półnaturalne, jak różnego typu zbiorowiska trawiaste, okrajki i ziołorośla. Gatunek może być rozprzestrzeniany w trakcie wykaszania poboczy dróg. Dawniej łubin trwały był podsiewany jako roślina pokarmowa dla dzikiej zwierzyny. Tego typu działania zainicjowały ekspansję gatunku na obszarach leśnych, m.in. w Puszczy Białowieskiej. W dolinach rzecznych nasiona łubinu trwałego mogą być przenoszone przez wody. Duże zróżnicowanie genetyczne populacji występujących w stanie dzikim świadczyć może o ekspansji inicjowanej przez człowieka poprzez wielokrotne wprowadzanie gatunku na wielu stanowiskach.
Gatunek cechuje się wysoką konkurencyjnością wobec rodzimych roślin. W stanie dzikim jest w stanie tworzyć rozległe skupienia, wypierając inne gatunki roślin zielnych i gruntownie zmieniając skład i strukturę roślinności. Zbiorowiska roślinne z dużym udziałem łubinu trwałego cechują się zwykle obniżoną różnorodnością gatunkową. Gatunek w zróżnicowany sposób wpływa na liczebność i bogactwo gatunkowe owadów, a pośrednio na możliwości zapylania i sukces reprodukcyjny innych roślin. W miejscach z obfitym występowaniem łubinu trwałego może dochodzić do spadku ogólnej liczebności stawonogów, nawet o ok. 45%. Dotyczy to w szczególności chrząszczy, muchówek, motyli i mrówek. Jednak liczebność trzmieli, które należą do głównych zapylaczy gatunku, może zwiększać się w zbiorowiskach z udziałem łubinu trwałego nawet dwukrotnie. Dzięki temu ułatwione jest też zapylanie innych gatunków roślin odwiedzanych przez te owady.
Mapa występowania gatunku w środowisku przyrodniczym w Polsce w Geoserwisie GDOŚ
Materiały
Karta Informacyjna Gatunku – Lupinus polyphyllusLupinus-polyphyllus_lubin-trwaly_KG.pdf 0.49MB Analiza Stopnia Inwazyjności – Lupinus polyphyllus
Lupinus-polyphyllus_lubin-trwaly_PL.pdf 0.80MB Analiza Stopnia Inwazyjności EN – Lupinus polyphyllus
Lupinus-polyphyllus_lubin-trwaly_EN.pdf 0.80MB Mapa zasięgu w Polsce - Lupinus polyphyllus
mapa_zasiegu_w_polsce_Lupinus_polyphyllus.jpg 0.30MB Mapa występowania w krajach Europy - Lupinus polyphyllus
mapa_europy_Lupinus_polyphyllus.jpg 0.33MB