W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2024

20.08.2024

Z inicjatywy organizacji EUROBATS* w każdy ostatni (pełny) weekend sierpnia odbywa się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. W Polsce żyje 27 gatunków nietoperzy i w naszym kraju także celebrujemy to nietypowe święto.

Grafika. Na tle nocnego nocnego nieba (pełnia księżyca) sylwetki nietoperzy. W lewym górnym rogu napis: Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2024 oraz logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść).

W ponad 30 europejskich państwach w ostatni weekend sierpnia obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Po raz pierwszy noc nietoperzy odbyła się w 1997 r. 
Celem wydarzenia jest poznanie tych jedynych ssaków zdolnych do aktywnego lotu.  Prawie wszystkie nietoperze są aktywne nocą stąd pomysł, aby obserwować je właśnie po zmroku.
 
W ramach nocy nietoperzy europejskie organizacje, które zajmują się ochroną przyrody, przekazują społeczeństwu informacje o sposobie życia nietoperzy i ich potrzebach. Popularyzacja tej wiedzy odbywa się za pomocą prezentacji, wystaw i spacerów z nietoperzami (często jest możliwość słuchania dźwięków nietoperzy przy wsparciu technologii ultradźwiękowej).

Gdzie i kiedy odbywa się wydarzenie
Zachęcamy do udziału w Międzynarodowej Nocy Nietoperzy pn. „Noc Nietoperzy w Kamieniu” w stolicy, którą organizują: Kamień. Pawilon Edukacyjny, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Dzielnica Wisła.
Już w najbliższą sobotę (noc z 24 na 25 sierpnia 2024 r.  w godzinach 18:00 – 24:00) organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla fanów nietoperzy.  

W kilku lokalizacjach: 
•    w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, 
•    na terenach nadwiślańskich w rejonie pawilonu, na których zostanie rozstawiony namiot, 
•    na Wiśle (rejs) czy przy ognisku, 
miłośnicy skrzydlatych ssaków będą mieli okazję przyjrzeć się im bliżej i poznać ciekawostki na ich temat.

Przewodnikiem jednego z dwóch spacerów z detektorem będzie Andrzej Langowski, ekspert z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak wziąć udział 
Szczegóły, które dotyczą zapisów i scenariusza wydarzenia znajdują się na stronie organizatorów – wydarzenie „Noc Nietoperzy w Kamieniu”.

Nietoperze nie są groźne dla człowieka. Nie należy się ich bać. 

Te wyjątkowe ssaki są objęte w Polsce ochroną gatunkową. Nie wolno ich zabijać, płoszyć, niszczyć ich gniazd czy siedlisk.


***
*Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy (EUROBATS – Agreement on the Conservation of Populations of the Bats), podpisano w Londynie 4 grudnia 1991 r. 
Zostało zawarte w ramach Konwencji Bońskiej. Porozumienie weszło w życie 16 stycznia 1994 r., a w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 1996 r. 
Celem porozumienia jest ochrona nietoperzy w Europie.

{"register":{"columns":[]}}