Na straży czystej Ziemi
17.09.2024
W trzeci weekend września odbędzie się „31. Akcja Sprzątania Świata – Polska”. Z tej okazji w „Akademii Pani Sowy” przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci z przedszkola nr 420 w Warszawie, podczas których przygotowaliśmy przedszkolaki do wyjścia w teren, usuwania oraz zredukowania zalegających w naturze śmieci.
Tegoroczne sprzątanie świata w Polsce odbywa się pod hasłem „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku". Akcja stała się inspiracją do zrealizowania w ramach „Akademii Pani Sowy” zajęć przez edukatorów z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Poprzez zabawę upowszechniliśmy wiedzę dotyczącą środowiska naturalnego człowieka, według zasad zrównoważonego rozwoju i przygotowaliśmy małych strażników do ochrony naszej planety.
Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizacja do działań służących jego ochronie, to zagadnienia, które przyświecały warsztatom.
Podczas zajęć w przedszkolu „Nasza Bajka":
- unaoczniliśmy dzieciom jak dużym problemem w Polsce jest śmiecenie w naturze,
- przybliżyliśmy podstawowe informacje dotyczące odpadów powstających w gospodarstwach domowych,
- uczyliśmy prawidłowej segregacji odpadów, która powinna odbywać się „u źródła”, czyli już w naszych domach,
- opowiedzieliśmy o wielokrotnym używaniu przedmiotów przed ich wyrzuceniem, zmniejszeniu ilości śmieci,
- pokazaliśmy na czym polega recykling, czyli ponowne przetwarzanie odpadów,
- uczyliśmy się jak dbać o przyrodę w najbliższym otoczeniu (dobre praktyki, wypracowywanie nawyków) i podpowiadaliśmy, co dzieci mogą zrobić, aby lepiej chronić środowisko.
Nie wszyscy musimy być liderami wielkich przemian, by troszczyć się o środowisko, w którym żyjemy. Ale jesteśmy zobowiązani do bycia przykładem i wprowadzania drobnych zmian, uczenia ich „małych” ludzi, aby zapobiegać wyrządzaniu szkód w przyrodzie oraz naprawiać już te istniejące.
Odpowiedzialność za losy Ziemi to zatem świadomość naszych działań i ich wpływu na środowisko, a także podejmowanie takich decyzji, które mu nie szkodzą na co dzień. Wszystko w rękach naszych i naszych dzieci.
Dlatego należy wyposażyć dzieci w wiedzę i motywować do prośrodowiskowych działań. Zmiana nawyków na te lepsze dla Matki Ziemi to proces, który potrzebuje czasu i wsparcia osób myślących podobnie jak my – zatem wspólnie edukujmy i „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej” (Wojciech Młynarski).
***
Akcję sprzątania świata w naszym kraju zapoczątkowała w 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii. Przygotowała wówczas krajową edycję „Clean up The World” pod nazwą „Sprzątanie świata – Polska”. Finał odbył się w trzeci weekend września i odniósł wielki sukces. Odtąd nieprzerwanie od 3 dekad podejmowane są działania na rzecz nieśmiecenia i sprzątania najdalszych zakątków naszego kraju. Akcję koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
Źródło: https://sprzatanieswiata.pl/