Nagroda Krajobrazowa przyznana
19.01.2021
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przyznał Nagrodę Krajobrazową. Zwycięzcą Konkursu został Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, który wzorcowo zrealizował projekt: „Ochrona cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych charakterystycznych dla obszarów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”.
Nagrodzony projekt spełnia wszystkie kryteria określone w Rezolucji CM/Res (2008) 3 o zasadach regulujących przyznanie Nagrody Krajobrazowej Rady Europy, tzn.:
- wprowadza konkretną metodę ochrony, planowania krajobrazu i zarządzania nim;
- odwołuje się do zasad zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne, gospodarcze, kulturowe i estetyczne, wprowadza zrównoważony rozwój;
- stanowi wzór do naśladowania;
- angażuje lokalną społeczność w działania na rzecz kształtowania krajobrazu oraz działania edukacyjne dzieci i młodzieży w zakresie ochrony krajobrazu.
Ważnym elementem projektu było również przywrócenie historycznego sposobu użytkowania terenów położonych w Parku Krajobrazowym, co pozwoliło na odtworzenie typowych dla tego regionu krajobrazu, zachowanie różnorodności biologicznej oraz włączenie się lokalnej społeczności w wyżej wymienione działania.
Zwycięski projekt zostanie zgłoszony przez GDOŚ do konkursu Europejska Nagroda Krajobrazowa (Rada Europy)!
Komisja konkursowa zdecydowała również o przyznaniu wyróżniania za projekt „Odra uRzeka. Zagospodarowanie nadbrzeży Młynówki w Opolu. Rewitalizacja Parku Nadodrzańskiego w Opolu” zrealizowany przez Prezydenta Miasta Opola. Komisja doceniła kompleksowe podejście Miasta Opole do obszarów nadrzecznych znajdujących się w graniach miasta. W projekcie uwzględniono zarówno funkcje społeczne, estetyczne, jak i ekologiczne krajobrazu, a także bezpieczeństwo powodziowe.
Konkurs przeprowadzany jest w ramach wdrażania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Nagroda przyznawana jest co dwa lata za wzorcowe inicjatywy i działania w zakresie zrównoważonego planowania i gospodarowania krajobrazem.
- Krajobraz ma duży wpływ na jakość życia każdego z nas. Wiele badań naukowych w sposób jednoznaczny łączy poziom naszego zadowolenia z życia z ilością i jakością zieleni w miejscu naszego zamieszkania. Urządzanie krajobrazu, a więc przestrzeni, w której żyjemy, powinno być zatem świadome i odpowiedzialne – mówi Marek Kajs, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Zgodnie z regulaminem, do udziału w Konkursie zaproszone są zarówno organy lokalne i regionalne lub też ich stowarzyszenia, jak również organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, które zrealizowały projekty w zakresie zrównoważonego kształtowania i krajobrazu i gospodarowania nim przy aktywnym udziale społeczeństwa.