Niebezpieczne IGO
20.07.2023
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny gatunek obcy (IGO), który zagraża nie tylko rodzimej przyrodzie. Roślina zawiera substancje toksyczne niebezpieczne również dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Barszcz Sosnowskiego zakwita zazwyczaj w czerwcu – lipcu. Kontakt z rośliną, w połączeniu z promieniowaniem słonecznym, może powodować dotkliwe i trudno gojące się poparzenia - zaczerwienienie skóry, pęcherze oraz stany zapalne. Dlatego należy zachować ostrożność podczas spacerów i unikać kontaktu z tym chwastem.
Barszcz Sosnowskiego jest bardzo niepozorną rośliną, to znaczy nie prezentuje się w groźny sposób, czym stwarza jeszcze większe niebezpieczeństwo. Przede wszystkim przypomina swojego kuzyna - wyrośnięty koper z baldachimem czy arcydzięgiel litwor, który jest gatunkiem rodzimym. Warto dokładnie nauczyć się rozpoznawać barszcz Sosnowskiego, aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami kontaktu z tą rośliną.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
- Łodyga : ze sztywnymi włoskami, głębokimi bruzdami, zielona w purpurowe plamki. Maksymalna wysokość rośliny to ok. 5 m.
- Kwiatostan: biały, zebrany w duże baldachy złożone o kształcie parasola, składa się na ogół z kilkudziesięciu baldaszków (największy z nich na osi pędu głównego).
- Liście: w kolorze zielonym, pierzastodzielne o zmiennym kształcie, osiągają średnicę do 150 cm, barszcz Sosnowskiego ma blaszkę liścia zaokrągloną.
Objawy (mogą nasilać się w ciągu doby), które mogą wystąpić po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?
- Oparzenia II i III stopnia.
- Bóle głowy.
- Objawy alergiczne: nudności, torsje.
- Podrażnienia dróg oddechowych.
Co zrobić, jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego?
- Nie drap miejsca poparzenia.
- Ne stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem.
- Obficie przemyj poparzenia wodą (woda nie może być gorąca) i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych.
- Jeśli to możliwe, zrób zdjęcie rośliny.
- Udaj się do lekarza.
W Polsce nie ma w zasadzie drugiej tak niebezpiecznej dla zdrowia rośliny występującej dziko w naturze. Już samo przebywanie w pobliżu rośliny, bez jej dotykania, może być bardzo niebezpieczne. Wdychanie olejków eterycznych zawartych w barszczu Sosnowskiego ma poważne konsekwencje dla zdrowia i objawia się nudnościami, bólami i zawrotami głowy.