Nowy rezerwat przyrody „Kania” uzupełni opolską sieć rezerwatów przyrody o kolejny, cenny ekosystem
20.12.2024
Ustanowienie rezerwatu „Kania” jest efektem wspólnych prac Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Na terenie nowego rezerwatu „Kania” znajdują się fragmenty użytku ekologicznego Starorzecze Prosny II oraz korytarz ekologiczny Stawy Milickie - Bory Stobrawskie.
Zasadność objęcia ochroną prawną potwierdziły wyniki wcześniejszych analiz, które zleciła RDOŚ. Wyniki te zawiera opracowanie pn. „Ekspertyza kierunków rozwoju sieci opolskich rezerwatów przyrody”.
Zapraszamy na wspólną, wirtualną wycieczkę po nowym rezerwacie.
Powierzchnia i lokalizacja rezerwatu
Obszar objęty ochroną, w formie rezerwatu przyrody, położony jest w północnej części województwa opolskiego, w dolinie rzeki Prosny.
Jego położenie administracyjne to: Gmina Byczyna, powiat kluczborski, województwo opolskie. Położenie wg podziału leśnego: RDLP Katowice, Nadleśnictwo Kluczbork, Leśnictwo Nasale.
Powierzchnia planowanego rezerwatu „Kania” obejmuje 74,00 ha.
Charakterystyka obszaru
Rezerwat charakteryzują olsy porzeczkowe, które należą do rzadkich zbiorowisk leśnych wykształcających się w miejscach zabagnionych, ze stagnacją wody, z dominacją olszy czarnej Alnus glutinosa w drzewostanie i kępkową strukturą runa.
W podszycie zaznacza się tu udział kaliny koralowej Viburnum opulus, kruszyny pospolitej Frangula alnus oraz porzeczki czarnej Ribes nigrum, która jest gatunkiem diagnostycznym dla tego siedliska.
W runie, zdominowanym miejscami przez gatunki charakterystyczne dla szuwarów wielkoturzycowych Magnocaricion, występują bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata oraz rzadkie w regionie czermień błotna Calla palustris i tojeść bukietowa Lysimachia thyrsiflora.
Flora
Na obszarze nowego rezerwatu spotkamy gatunki takie jak:
- olsza czarna Alnus glutinosa,
- kalina koralowa Viburnum opulus,
- kruszyna pospolita Frangula alnus,
- porzeczka czarna Ribes nigrum,
- bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata,
- czermień błotna Calla palustris
- tojeść bukietowa Lysimachia thyrsiflora.
Fauna
Mieszkają tu również:
- żaba trawna Rana temporaria,
- ropucha szara Bufo bufo,
- gatunki ptaków związane z podmokłymi siedliskami leśnymi z dużym udziałem martwego drewna i zamierających drzew.
Uzasadnienie ochrony
Na przewarzającej części obszaru planowanego rezerwatu „Kania” wykształcił się ols porzeczkowy Ribeso nigri-Alnetum. Jest to najlepiej zachowany ols porzeczkowy na Opolszczyźnie. Zbiorowisko to jest więc przedmiotem ochrony rezerwatu przyrody Kania.