W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O projekcie

3 logotypy - od lewej niebieski trapez z żółtą białą i czerwoną gwiazdą, obok napis Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, po środku logo zielony liść i napis Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, z prawej - flaga Unii Europejskiej z napisem Unia Europejska Fundusz Spójności

W dniu 10 kwietnia 2017 roku między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska została zawarta umowa o dofinansowanie projektu nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pod nazwą Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych. Projekt został sfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Wartość projektu: 42 808 968,35 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 42 808 968,35 zł
Termin realizacji projektu: od 10 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2023 r

Cele

Podstawowym celem realizacji projektu jest wyeliminowanie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi w kraju poprzez zlikwidowanie problemu braku pełnej informacji przyrodniczej oraz systemu do gromadzenia, analizowania, udostępniania i bieżącej aktualizacji przestrzennych danych przyrodniczych.

Cel projektu został osiągnięty m.in. poprzez przeprowadzenie wielkoobszarowych inwentaryzacji mających na celu uzupełnienie wiedzy dotyczącej rozmieszczenia siedlisk przyrodniczych i gatunków oraz stanu ich zachowania, a także stworzenie ogólnodostępnego systemu informatycznego - Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych zawierającego dane zarówno z przeprowadzonych w projekcie inwentaryzacji, jak również dane już dostępne w GDOŚ i rdoś oraz pozyskane od podmiotów zewnętrznych. Tym samym realizacja projektu przyczyniła się do zatrzymania utraty różnorodności biologicznej poprzez poszerzenie wiedzy o rozmieszczeniu oraz stanie gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz uporządkowanie i udostępnianie szczegółowych informacji na temat zasobów przyrodniczych, umożliwiając w rezultacie skuteczniejszą ochronę przyrody.

Dzięki temu wypełniony został obowiązek unijny związany z wdrażaniem Dyrektywy INSPIRE oraz ustawowy związany z budową infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie tematów danych przestrzennych „Siedliska i obszary przyrodniczo jednorodne” i „Rozmieszczenie gatunków”.

Efekty

1. Uzupełniona wiedza przyrodnicza dotycząca rozmieszczenia siedlisk i gatunków oraz stanu ich zachowania (inwentaryzacje terenowe) wynikające z dokumentów planistycznych oraz innych zdiagnozowanych potrzeb. Wykonano łącznie 1372 inwentaryzacji dla 186 gatunków roślin i zwierząt oraz 735 inwentaryzacji dla 55 typów siedlisk przyrodniczych, w 275 obszarach Natura 2000.

2. System informatyczny - Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych (BDZP), za pomocą którego został zwiększony dostęp do wyników inwentaryzacji przyrodniczych w kraju. W trakcie realizacji projektu do systemu BDZP wprowadzono 1 144 545 rekordów.

3. Ekspertyza dotycząca analizy możliwości stosowania teledetekcji w prowadzeniu inwentaryzacji cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków występujących w ich obrębie.

4. Standard danych przestrzennych zgodnie z wymogami Dyrektywy INSPIRE na potrzeby systemu informatycznego Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych.

Dane wprowadzone do systemu BDZP są dostępne w Geoserwisie w zakładce Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych.

Zgłoszenie nieprawidłowości

Informacja na temat możliwości zgłoszenia nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programu Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie umożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków POIiŚ.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

  • skorzystać z formularza
  • lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

{"register":{"columns":[]}}