W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O projekcie

3 logotypy - od lewej niebieski trapez z żółtą białą i czerwoną gwiazdą, obok napis Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, po środku logo zielony liść i napis Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, z prawej - flaga Unii Europejskiej z napisem Unia Europejska Fundusz Spójności

 

W dniu 29 grudnia 2016 r. między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska została zawarta umowa o dofinansowanie projektu nr POIS.02.04.00-00-0100/16-00 pod nazwą Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną. Umowa współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”.

Wartość projektu: 19 481 401,76 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 19 481 401,76 zł

Termin realizacji projektu: od 29 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2023 r.
Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Cele

Podstawowym celem realizacji projektu było:

  • określenie stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce,
  • wskazanie gatunków najbardziej zagrażających rodzimej przyrodzie,
  • opracowanie dla nich metodyk zwalczania lub kontroli.

W ramach projektu wykonane zostały następujące główne działania:

  • analiza dróg rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych z określeniem dróg priorytetowych oraz planów działań do wdrożenia,
  • działania pilotażowe polegające na przetestowaniu zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych,
  • opracowania dotyczące metod zwalczania lub kontroli najbardziej inwazyjnych gatunków obcych.

Ponadto celem projektu było podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń jakie stwarzają inwazyjne gatunki obce dla człowieka, środowiska naturalnego i gospodarki. Projekt zakładał przeprowadzenie szeregu działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym dotyczących problematyki występowania tych gatunków, stwarzanych przez nie zagrożeń, sposobach ich eliminacji, możliwych drogach ich wprowadzania i korzyściach z ograniczenia ich rozprzestrzeniania. Działania kierowano zarówno do społeczeństwa, jak i do podmiotów zobowiązanych do prowadzenia działań zaradczych, m.in. do samorządów, zarządców obszarów chronionych czy zarządców nieruchomości.

Dzięki realizacji projektu wiedza o tym, jakie działania należy podjąć w celu zwiększenia skuteczności wykrywania, zwalczania, kontroli i izolacji tych gatunków zostanie rozpowszechniona.

Efekty

Projekt przyczynił się do realizacji zobowiązań wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych. Zgodnie z jego zapisami państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane m.in. do:

  • przeprowadzenia analizy dróg niezamierzonego wprowadzania lub rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych,
  • opracowania i wdrożenia planów działania dotyczących priorytetowych dróg przedostawania się inwazyjnych gatunków obcych,
  • stworzenia centralnego rejestru inwazyjnych gatunków obcych,
  • zwalczania bądź kontrolowania gatunków, które znajdują się na liście inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.

Zgłaszanie nieprawidłowości

Informacja na temat możliwości zgłoszenia nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programu Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie umożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków POIiŚ.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

  • skorzystać z formularza
  • lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

{"register":{"columns":[]}}