W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O projekcie

3 logotypy - od lewej niebieski trapez z żółtą białą i czerwoną gwiazdą, obok napis Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, po środku logo zielony liść i napis Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, z prawej - flaga Unii Europejskiej z napisem Unia Europejska Fundusz Spójności

W dniu 8 marca 2017 roku między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska została zawarta umowa o dofinansowanie projektu nr POIS.02.04.00-00-0193/16 pod nazwą „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000”. Umowa współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

 

Wartość projektu: 33 562 988,31 zł.

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 33 562 988,31 zł.

Termin realizacji projektu: od 8 marca 2017 r. do 30 września 2023 r.

 

Projekt był realizowany we współpracy z 12 Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, które zostały upoważnione do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych:

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie,

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

 

Projekt kontynuował proces planistyczny rozpoczęty projektem nr POIS.05.03.00-00-186/09 pod nazwą "Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski, prowadzonego w latach 2009 – 2015 w ramach POIiŚ 2007-2013".

Cele

Głównym celem projektu było stworzenie podstaw do skutecznej ochrony dla 299 obszarów Natura 2000, położonych na terenach 12 województw, poprzez opracowanie dla nich wysokiej jakości planów zadań ochronnych (instrumentów planistycznych sporządzanych obowiązkowo dla obszarów Natura 2000 na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody), stanowiących podstawę dla zachowania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony przedmiotów ochrony, przy jednoczesnym stworzeniu warunków społecznych umożliwiających i ułatwiających wdrożenie tych planów w życie.

Cele szczegółowe:

  1. Sporządzenie planów zadań ochronnych dla 299 obszarów Natura 2000, które określą, na podstawie niezbędnego rozpoznania i zgodnie z podstawami naukowymi, działania prowadzące do zachowania lub odtworzenia właściwego stanu przedmiotów ochrony.

  2. Zapewnienie osobom i podmiotom, których współdziałanie w ochronie obszaru Natura 2000 jest niezbędne lub pożądane, uczestnictwa w procesie planowania obszaru Natura 2000, przekładającego się na poprawę zrozumienia i akceptacji tej ochrony.

  3. Dalsze kształcenie planistów regionalnych i osób realizujących nadzór nad obszarami Natura 2000, tym samym uzyskanie grupy profesjonalistów do realizacji nadzoru nad obszarami Natura 2000 w przyszłości

 

Efekty

Efektem projektu jest ukończenie procesu planistycznego dla obszarów Natura 2000 w Polsce.

Uwzględnione w projekcie obszary Natura 2000, dla których zostały opracowane plany zadań ochronnych lub plany ochrony, obejmują wszystkie obszary lub ich części, dla których przedmiotowe dokumenty planistyczne nie zostały i nie są jeszcze opracowywane z innych źródeł finansowania, nie zostały wyłączone z takiego obowiązku (zgodnie z art. 28 ust. 11 ustawy o ochronie przyrody).

Zgłaszanie nieprawidłowości

Informacja na temat możliwości zgłoszenia nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programu Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie umożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków POIiŚ.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

  • skorzystać z formularza

  • lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

{"register":{"columns":[]}}