Plan działań dla priorytetowych dróg przenoszenia IGO
W przypadku IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski, które rozprzestrzeniane są w sposób niezamierzony, potrzebne jest podjęcie innego rodzaju działań niż tylko ograniczenie ich sprzedaży czy wwozu.
W ramach projektu GDOŚ pt. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”, przeprowadzona została analiza dróg niezamierzonego wprowadzania lub rozprzestrzeniania się IGO oraz opracowano odpowiedni plan działań.
Analiza objęła takie drogi jak np. zawleczenie IGO z nasionami lub materiałem siewnym, na statkach lub łodziach czy na sprzęcie wędkarskim lub rybackim.
W wyniku tej analizy, mając na uwadze liczbę przenoszonych gatunków i szkody, które mogłyby wyrządzić IGO, zostały zidentyfikowane dwie priorytetowe drogi przenoszenia IGO:
- Ucieczka gatunków roślin ozdobnych z niekomercyjnych upraw ogrodniczych oraz
- Ucieczka gatunków zwierząt domowych, gatunków akwarystycznych i terrarystycznych.
Dla zidentyfikowanych priorytetowych dróg GDOŚ opracował plan działania, który został uchwalony przez Radę Ministrów 15 czerwca 2022 r.
Plan działania dla dróg przenoszenia IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski ma na celu poprawę stanu różnorodności biologicznej poprzez zapobieganie niepożądanemu oddziaływaniu na różnorodność biologiczną niezamierzonego wprowadzania i rozprzestrzeniania się IGO oraz minimalizowanie i łagodzenie tego oddziaływania.