Planowany rezerwat „Wydma Lubiatowska". To jeden z obszarów do ochrony w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych"
04.10.2024
Projektowany rezerwat częściowo położony jest w obszarze Natura 2000 Białogóra PLH220003. Znajduje się w sąsiedztwie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz w obrębie Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Nasz trzeci odcinek z cyklu o planowanych rezerwatach w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych” poświęcamy „Wydmie Lubiatowskiej”. Jest to własność Skarbu Państwa, a obszarem zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Choczewo. Planowany rezerwat charakteryzuje się ruchomymi wydmami, które wędrują i tworzą ciekawy a zarazem wyjątkowy krajobraz.
Materiał publikujemy dzięki pomocy i współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu
Wydma Lubiatowska położona jest w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, na obszarze gminy Choczewo. Powierzchnia planowanego rezerwatu to ok. 115 ha.
Rezerwat przyrody obejmuje sektor rozległej wydmy, która jest częściowo pozbawiona roślinności, oraz przyległe do niej zagłębienia międzywydmowe.
Przez jedno z tych zagłębień płynie ciek Bezimienny. Obszary źródliskowe, które dostarczają wody do tego strumienia, znajdują się w obrębie rezerwatu oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Fragment ujściowy strumienia znajduje się przy północno-wschodniej granicy rezerwatu.
Charakterystyka obszaru
Rezerwat charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Ruchome wydmy, które zmieniają swoje położenie, porasta roślinność. Otaczają je lasy i graniczą z Morzem Bałtyckim. To sprawia, że tworzą unikatowy układ przestrzenny.
Widok ten jest rzadko spotykany na polskim wybrzeżu. Występuje tylko w nielicznych miejscach, takich jak Słowiński Park Narodowy.
Ciekawostki przyrodnicze
Dominują tu lasy, które stanowią naturalne siedliska takie jak: 2180 - Lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich oraz 91D0 - Bory i lasy bagienne.
Wśród nich wyróżniają się: Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosi Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, oraz Sphagno girgensohnii-Piceetum, a także brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne.
Na terenach niezalesionych i nieustabilizowanych wydm występują: piaskownica zwyczajna i wydmuchrzyca piaskowa. Tworzą one zespół Elymo-Ammophiletum arenariae. Fragmenty muraw psammofilnych Helichryso-Jasionetum litoralis są przykładem siedlisk przyrodniczych: 2120 - Nadmorskie wydmy białe oraz 2130 - Nadmorskie wydmy szare.
Walory turystyczne
Projektowany rezerwat ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, przygotowaną przez Nadleśnictwo Choczewo.
Elementy infrastruktury, w tym schody na wydmach, wiaty oraz słupki szlakowe, zapewniają bezpieczne i przyjazne dla środowiska zwiedzanie, harmonijnie. Jednocześnie wkomponowują się w krajobraz rezerwatu.
Uzasadnienie ochrony
Głównym celem ochrony planowanego rezerwatu jest zachowanie unikalnego kompleksu wydm nadmorskich oraz zagłębień międzywydmowych. Są one siedliskiem dla specyficznych biocenoz i stanowią naturalny krajobraz morskiego wybrzeża wydmowego.
Nowy rezerwat ma wspierać zachowanie zarówno różnorodności biologicznej, jak i unikalności krajobrazu, co jest kluczowe dla utrzymania równowagi ekologicznej i estetycznej.