Podsumowanie dwóch projektów realizowanych przez GDOŚ
W dniach 12-13 października we Wrocławiu odbyła się konferencja zamykająca dwa projekty realizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i regionalne dyrekcje ochrony środowiska:
- "Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych"
- oraz "Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód".
Celem konferencji było podsumowanie działań zrealizowanych w ramach obu projektów oraz ich efektów, a także wymiana dobrych praktyk i zdobytych doświadczeń.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, naukowcy i eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Członkowie zespołów projektowych zaprezentowali cele i założenia projektów oraz przebieg prac i osiągnięte efekty, szczególnie w kontekście wyzwań, które pojawiły się podczas realizacji tych przedsięwzięć. Uczestnicy konferencji wysłuchali także kilku prelekcji – naukowcy przybliżyli temat siedlisk płazów w polskich Karpatach, przedstawili przebieg i wyniki badań nad żółwiem błotnym w Leśnych Stawach koło Goszcza, a także wymienili się doświadczeniami zebranymi w ramach inwentaryzacji chiropterologicznych na Dolnym Śląsku. Konferencja była też okazją do przedstawienia założeń i planowanych działań w projekcie Śnieżnicki Zwornik I realizowanym w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027 przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu przy współpracy ze stroną czeską.
W drugim dniu wydarzenia uczestnicy wzięli udział w wyjeździe terenowym do obszaru Natura 2000 Masyw Ślęży, w którym były prowadzone inwentaryzacje przyrodnicze oraz działania ochrony czynnej w ramach projektów.
---------
Realizacja projektów POIS.02.04.00-00-0191/16 "Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych" oraz POIS.02.04.00-00-0108/16 "Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód" przypadła na lata 2017-2023. Są to dwa z trzech projektów strategicznych realizowanych przez GDOŚ we współpracy z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska.
Głównym celem projektu "Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych" było wyeliminowanie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi w kraju poprzez zlikwidowanie problemu braku pełnej informacji przyrodniczej oraz stworzenie systemu informatycznego, który będzie źródłem informacji o danych przyrodniczych w Polsce.
Strategiczne zadania zrealizowane w projekcie polegały na przeprowadzeniu inwentaryzacji przyrodniczych (1348 inwentaryzacji dotyczących 187 gatunków oraz 729 inwentaryzacji dotyczących 55 typów siedlisk), mających na celu uzupełnienie wiedzy dotyczącej rozmieszczenia siedlisk i gatunków oraz stanu ich zachowania w wybranych 276 obszarach Natura 2000 oraz stworzeniu systemu informatycznego - Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych (BDZP), który umożliwia zebranie dostępnej w kraju informacji przyrodniczej w jednolitym standardzie technicznym. Dane są udostępnione w sposób zanonimizowany społeczeństwu na portalu mapowym GDOŚ (geoserwis.gdos.gov.pl), a zasoby systemu BDZP są sukcesywnie rozszerzane o wyniki kolejnych inwentaryzacji przyrodniczych.
Głównym celem projektu Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód była poprawa stanu ochrony wytypowanych siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków zlokalizowanych w wybranych obszarach Natura 2000. W ramach projektu realizowane były kluczowe dla siedlisk zależnych od wód działania ochrony czynnej wynikające z obowiązujących planów zadań ochronnych:
- prace hydrotechniczne mające na celu regulację stosunków wodnych,
- usuwanie drzew, krzewów i roślin inwazyjnych oraz koszenia na terenach siedlisk przyrodniczych,
- działania mające na celu ochronę siedlisk gatunków objętych projektem.
Zrealizowane działania ochrony czynnej objęły ponad 3 500 hektarów siedlisk zlokalizowanych w 92 obszarach Natura 2000 położonych na terenie 11 województw.
Realizacja obu projektów była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”.
Więcej informacji zamieszczono na stronach projektów:
- Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych (link: http://projekty.gdos.gov.pl/bank-danych-o-projekcie)
- Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód (link: http://projekty.gdos.gov.pl/projekt-ochrona-siedlisk-zalozenia)