W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Nagroda Krajobrazowa po raz kolejny trafi na Śląsk

11.10.2022

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zdobył Polską Nagrodę Krajobrazową i będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim. Przyznający Nagrodę Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyróżnił też dwa inne projekty krajobrazowe.

Polska Nagroda Krajobrazowa po raz kolejny trafi na Śląsk

Do tegorocznego konkursu Polska Nagroda Krajobrazowa zgłoszono sześć projektów. Komisja konkursowa oceniała wymogi formalne, skuteczność i trwałość podjętych działań, oraz edukacyjne i demonstracyjne walory projektów. Uwzględniała także udział lokalnych społeczności w planowaniu i realizacji działań.

Polską Nagrodę Krajobrazową przyznano Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za projekt LIFE12 NAT/PL/000081 „Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych” w ramach komponentu I LIFE+ Przyroda i różnorodność. Projekt opierał się na ochronie cennych przyrodniczo siedlisk łąkowych, poprzez przywrócenie prowadzenia na ich terenie wypasu owiec i kóz, co stanowi naturalną formę ochrony cennych gatunków roślin. Działanie to dało aktywizacji lokalnej społeczności zaangażowanej w wypas. Dodatkowo, w ramach projektu przeprowadzono liczne kampanie informacyjne i aktywizujące dla mieszkańców obszaru.

Rezultaty wprowadzonych w projekcie rozwiązań Komisja oceniła jako zasługujące na powielanie w innych tego typu krajobrazach, natomiast osiągnięte cele okazały się długotrwałe. Jednocześnie zaangażowanie w projekcie lokalnej społeczności uznano za najbardziej efektywne spośród przesłanych projektów, co realnie przyczyniło się do przywrócenia tradycji kulturowych na terenie Beskidu Śląskiego.

W konkursie wyróżniono projekty zgłoszone przez Miasto Białystok – Urząd Miejski w Białymstoku oraz Narwiański Park Narodowy.

Pierwszy projekt „Przebudowa koryta rzeki Białej na odcinku od ul. Czesława Miłosza do ul. Pod Krzywą w Białymstoku” polegał na renaturyzacji obszaru miejskiego poprzez meandryzację, uprzednio prostej na tym odcinku, rzeki Białej. Odtworzono tym sposobem starorzecze, a dodatkowo zadbano o utrzymanie optymalnego poziomu wody poprzez zamontowanie zastawki piętrzącej. Efektem przebudowy było podniesienie poziomu wody oraz wydłużenie bieg rzeki, co zwiększyło bezpieczeństwo okolicznych terenów. Przyczyniło się to do minimalizacji ryzyka niebezpiecznego wylewu rzeki oraz do przywrócenia naturalnej retencji wody.

Drugi z wyróżnionych projektów „Kładka Waniewo – Śliwno” służył ochronie ptaków oraz wrażliwych na antropopresję terenów poprzez budowę drewnianej kładki łączącej miejscowości Waniewo oraz Śliwno. Dzięki powstałej konstrukcji udało się wyznaczyć wyraźny szlak dla turystów odwiedzających Narwiański Park Narodowy, zapobiegając tym samym degradacji środowiska oraz ptasich lęgowisk. Projekt został uzupełniony o materiały edukacyjne w postaci tablic umieszczonych wzdłuż całej trasy.

Polska Nagroda Krajobrazowa zostanie wręczona 20 października w czasie uroczystej gali z okazji Dnia Krajobrazu. Nagrodzony projekt zostanie zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska do Europejskiej Nagrody Krajobrazowej Rady Europy.

Materiały

Opis projektu - wersja polska ZPKWŚ Life Beskidy
Opis​_projektu​_-​_wersja​_polska​_ZPKWŚ​_Life​_Beskidy.pdf 0.34MB
Plakat Life Beskidy Działania
Plakat​_Life​_Beskidy​_Działania.pdf 3.30MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}