W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projektowany rezerwat przyrody „Torfowisko Jezierzba”

15.11.2024

„Torfowisko Jezierzba” to otwarte torfowisko mszarne, które otaczają lasy i bory bagienne oraz śródleśne łąki. Wyróżnia się ponadregionalnymi wartościami przyrodniczymi.

Rezerwat Torfowisko Jezierzba. Widok z góry na rezerwat. Na horyzoncie rozpozciera się las, po środku zdjęcia widać polanę leśną.

W 2021 roku Nadleśnictwo Woziwoda we współpracy z Nadleśnictwem Tuchola, Uniwerystetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Norwegian Institute of Bioeconomy Research, a póżniej z Norwegian Institute for Nature research przygotowało projekt pn. „Ochrona cennych ekosystemów Borów Tucholskich”. Projekt został przygotowany w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z obszaru programowego Środowisko Naturalne i Ekosystemy.

Działania zaplanowane w ramach projektu obejmowały m.in. inwentaryzację siedlisk przyrodniczych wraz z oceną stanu zachowania, przygotowanie rekomendacji dla restytucji torfowisk, wypracowanie dobrych praktyk ochrony mokradeł, jak również nowatorskie wykonanie kombinacji badań z wykorzystaniem technik spektralnych, rozpoznania miąższości torfu i mapowania roślinności torfotwórczej.

Podczas realizacji tego projektu potwierdził się potencjał przyrodniczy „Torfowiska Jezierzba”.

Dzięki tym działaniom dzisiaj prezentujemy nowy, planowany rezerwat na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Naszym źródłem informacji o projektowanym rezerwacie jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Ciekawe zdjęcia i interesującą opowieść o rezerwacie otrzymaliśmy dzięki współpracy z RDOŚ. Zapraszamy do wspólnej podroży.

Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu

„Torfowisko Jezierzba” znajduje się w granicach Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 Bory Tucholskie PLB220009, obejmuje powierzchnię ponad 36 ha.

Położone jest na terenie Nadleśnictwa Woziwoda, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Charakterystyka obszaru

Powstanie obiektu  wiąże się z historycznym istnieniem rozległego kompleksu jeziorno-torfowiskowego, który podlegał intensywnej melioracji dla pozyskania gruntów rolnych.

Samo torfowisko zlokalizowane jest w obniżeniu międzywydmowym, które stanowi jeden ciąg z dawnym Jeziorem Kloce i Jeziorem Okonińskim.

Zmiana warunków hydrologicznych nastąpiła w tym rejonie bardzo szybko. Potwierdzają to m.in. mapy z XIX w., na których widoczne jest jeszcze lustro wody. Melioracja terenu doprowadziła do całkowitego zaniku Jeziora Kloce i jedynie bagno w swej centralnej części zachowuje obecnie seminaturalny charakter.

Działania melioracyjne prowadzone w przeszłości nie doprowadziły jednak do całkowitego odwodnienia terenu i dzięki temu zachowały się szczególnie cenne elementy przyrodnicze związane z obecnością siedlisk od wód zależnych.

Flora

Występują tu populacje chronione i rzadkie gatunki roślin - takie jak:

  • turzyca bagienna Carex limosa,
  • rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia,
  • bagno zwyczajne Ledum palustre,
  • przygiełka biała Rynchospora alba,
  • bagnica torfowa Scheuchzeria palustris,
  • fiołek torfowy Viola epipsila,
  • torfowiec brodawkowaty Sphagnum papillosum,
  • torfowiec brunatny Sphagnum fuscum,
  • natorfek pływający Odontoschisma fluitans,
  • krzywoszczeć torfowa Campylopus pyriformis,

a także zagrożone zbiorowiska roślinne i cztery siedliska przyrodnicze:

  • murawy bliźniczkowe,
  • torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą,
  • torfowiska przejściowe i trzęsawiska,
  • bory i lasy bagienne.

Szczególnie cenne jest bardzo dobrze zachowane torfowisko mszarne z dominacją wielkopowierzchniowych fitocenoz zespołu Andromedo-Sphagnetum magellanici ze znaczącym udziałem torfowca brodawkowatego, gatunku charakterystycznego dla torfowisk atlantyckich, a także obecność bogatej brioflory  (m.in. ponad 10 gatunków torfowców).

Uzasadnienie ochrony

Proponowanym celem ochrony jest zachowanie torfowiska mszarnego, nawiązującego do typu torfowisk wysokich bałtyckich z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}