„Rekowski Wrzosiec” - jeden z 65 nowych rezerwatów ustanowionych pod koniec 2024 r.
17.01.2025
„Rekowski Wrzosiec” jest jednym z siedmiu nowych rezerwatów przyrody powołanych na terenie województwa zachodniopomorskiego w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Obszar rezerwatu „Rekowski Wrzosiec” znajduje się na terenie gminy Polanów, a celem jego ochrony jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego i boru bagiennego. W jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega droga wojewódzka nr 206, a także leży jezioro Nicemino (Rekowskie), z którego wypływa rzeka Mszanka. W jego pobliżu przebiegają również szlaki turystyczne.
Dzisiejszy odcinek publikujemy dzięki pomocy i współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Powierzchnia i lokalizacja planowanego rezerwatu
Rezerwat rozpościera się na terenie, którym zarządzają PGL Lasy Państwowe RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Manowo. Powierzchnia rezerwatu wynosi 19,11 ha, natomiast powierzchnia otuliny to 15,28 ha.
Rezerwat przyrody znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Radwi Chocieli i Chotli PLH320022.
Charakterystyka obszaru
Rezerwat „Rekowski Wrzosiec” obejmuje bardzo dobrze zachowane siedliska torfowiska wysokiego, torfowiska przejściowego oraz boru bagiennego. Na jego obszarze licznie występują wrzosiec bagienny i bagnica torfowa wraz innymi gatunkami rzadkimi, które podlegają ochronie i są charakterystyczne dla tego typu zbiorowisk roślinnych.
W aspekcie rozpoznanych walorów przyrodniczych w rezerwacie występują co najmniej 4 typy siedlisk przyrodniczych, które są przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000:
- 3160 naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne,
- 7140 torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea),
- 7110 torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe),
- 91D0 bory i lasy bagienne (Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum) i brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne.
Flora
Do gatunków, które podlegają ochronie i występują na tym obszarze należą:
- wełnianeczka darniowa,
- bażyna czarna,
- rosiczka okrągłolistna,
- rosiczka pośrednia,
- modrzewnica zwyczajna,
- przygiełka biała,
- widłak jałowcowaty,
- bagnica torfowa.
Wśród torfowców występują takie gatunki jak:
- torfowiec Russowa,
- torfowiec błotny,
- torfowiec magellański,
- torfowiec ostrolistny,
- torfowiec czerwonawy,
- torfowiec spiczastolistny.
Uzasadnienie ochrony
Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego i boru bagiennego wraz ze stanowiskami wrzośca bagiennego Erica tetralix oraz bagna zwyczajnego Ledum palustre.