Rośnie popularność „Kodeksu dobrych praktyk w ogrodnictwie”
21.09.2021
Coraz więcej podmiotów chce przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych (IGO). Grupa TAURON i Fundacja W Krajobrazie włączają się w stosowanie opracowanego przez GDOŚ Kodeksu dobrych praktyk w ogrodnictwie.
Grupa TAURON i fundacja „W krajobrazie” włączyły się w działania na rzecz ochrony przyrody poprzez upowszechnianie Kodeksu dobrych praktyk „Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia”.
Przygotowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska publikacja przedstawia zasady postępowania z roślinami należącymi do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), by te nie przedostawały się z ogrodów do środowiska naturalnego.
Kodeks jest przeznaczony dla działkowiczów, ogrodników-amatorów, ale także dla tych, którzy ogrodnictwem parają się na co dzień, lecz nadal chcą pogłębiać swoją świadomość przyrodniczą.
Kodeks został opracowany przy udziale grona ekspertów, a jego treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej.
IGO to prawdziwe zagrożenie
Szacuje się, że w środowisku przyrodniczym Polski występuje ok. 3500 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią aż 30%. Na szczęście tylko niewielka część gatunków obcych stanowi zagrożenie dla rodzimej przyrody, są to tzw. inwazyjne gatunki obce, które stanowią ok. 1,5% flory Polski.
IGO negatywnie wpływają na środowisko przyrodnicze, m.in. poprzez wypieranie gatunków rodzimych czy ograniczanie bazy pokarmowej dla zwierząt. Niektóre z gatunków inwazyjnych przynoszą także straty gospodarcze, np. rozprzestrzeniając się jako uciążliwe chwasty, a nawet stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, powodując alergie lub poparzenia.
Każdy może stosować zasady Kodeksu
We wdrażaniu zasad Kodeksu każdy może mieć swój udział. Zachęcamy do wypełnienia deklaracji o stosowaniu Kodeksu dobrych praktyk w ogrodnictwie. Złożenie deklaracji będzie potwierdzeniem, że dla Ciebie lub Twojej firmy/organizacji/instytucji dbałość o przyrodę jest cenną wartością. Poznanie, zaakceptowanie i stosowanie zasad proponowanych w Kodeksie może przyczynić się do zatrzymania lub ograniczenia procesu rozprzestrzeniania się wielu obcych gatunków roślin o charakterze inwazyjnym.
Zapraszamy do odwiedzania strony o Kodeksie dobrych praktyk „Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia”.