Rozpoczynamy działania w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
08.01.2025
Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpoczynamy spotkaniem Stałego Komitetu Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.
1 stycznia Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez najbliższe 6 miesięcy nasz kraj będzie pełnił rolę lidera, koordynatora i międzynarodowego reprezentanta Rady Unii Europejskiej.
Bezpieczeństwo klimatyczne i adaptacja do zmian klimatu to jeden z priorytetów Rady ds. Środowiska na czas Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska okres ten rozpoczynamy spotkaniem Stałego Komitetu Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego (zwanej Konwencją Ramsarską).
Spotkanie odbędzie się 20 - 24 stycznia 2025 r. w Gland w Szwajcarii. Wcześniej, bo od 8 do 10 stycznia, organizujemy spotkania przygotowawcze krajów regionu europejskiego.
O Konwencji Ramsarskiej
Konwencja Ramsarska jest jedyną umową międzynarodową w zakresie środowiska poświęconą określonemu typowi ekosystemu - mokradłom.
Państwa, które podpisały Konwencję, reprezentują wszystkie regiony geograficzne świata - Konwencję ratyfikowały 172 państwa, które wyznaczyły ponad 2,5 tys. obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Polska jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r. i dotychczas wyznaczyła 19 obszarów.
Tereny podmokłe a zmiany klimatu
Warto podkreślić fakt, że tereny podmokłe łagodzą skutki zmian klimatu i pozwalają dostosować się do nich. Mokradła z uwagi na zdolność magazynowania wody zabezpieczają ludzi przed ekstremalnymi zjawiskami, takimi jak powodzie czy susze.
Ponadto są magazynami węgla organicznego, który pochodzi z rozkładających się szczątków roślin. Są zatem jednymi z najcenniejszych ekosystemów, które regulują globalny klimat.