W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sowie opowieści

23.02.2023

Czym żywi się puchacz? Dlaczego ornitolog zakłada kask? Która z sów jest dwulicowa? W „Sowich opowieściach", najnowszym cyklu podcastów GDOŚ, na pytania Piotra Otrębskiego odpowiada przyrodnik Robert Lasecki.

Na brązowym tle widać jasnego, dużego ptaka - sowa z rozpostartymi skrzydłami. W prawym górnym rogu logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, poniżej grafika mikrofonu i napis: podcast. Na środku zdjęcia grafika sowy oraz napis: Sowie opowieści.

Sowy od wieków występują w kulturze, intrygują, budzą skojarzenia, a ich wizerunki obrastają w znaczenia symboliczne.

W Polsce można spotkać trzynaście gatunków sów. Dziesięć z nich to gatunki lęgowe, a przedstawiciele trzech gatunków – sowa jarzębata, sowa śnieżna i syczek – do Polski zalatują. Do najrzadszych gatunków lęgowych w Polsce należy puszczyk mszarny, a najpospolitszy jest puszczyk. Największy jest puchacz, najmniejsza sóweczka.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych drapieżnych ptakach, posłuchajcie „Sowich opowieści” w Radiu GDOŚ. Podcasty to nasza nowa propozycja dzielenia się wiedzą.

Na premiery czterech kolejnych odcinków poświęconych sowom, zapraszamy w każdy piątek. Do usłyszenia na profilu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na Facebooku.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}