W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Grupy Roboczej ds. Międzynarodowych Zagadnień Środowiska

03.02.2025

W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE przedstawiciele GDOŚ przewodniczyli obradom Grupy Roboczej ds. Międzynarodowych Zagadnień Środowiska dotyczącej Konwencji z Espoo i Protokołu strategicznego (WPIEI – ESPOO).

Przy stole konferencyjnym siedzą cztery młode kobiety. Trzy kobiety patrzą w jednym kierunku jak gdyby kogoś słuchała. Jedna wpatruje się w monitor komputera, który znajduje się na stole przed dnia. Za plecami kobiet na ścianie napis: " POLAND25.EU"

30 stycznia 2025 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy po objęciu przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Radzie UE. Wzięli w nim udział eksperci krajowi z 27 państw członkowskich UE oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Sekretariatu Generalnego Rady.

Celem spotkania było podsumowanie ustaleń wznowionej 9. sesji Spotkania Stron Konwencji z Espoo oraz 5. sesji Zgromadzenia Stron Protokołu strategicznego, które odbyło się w Genewie 10 grudnia 2024 r.

Przedstawiciele GDOŚ zaprezentowali również program polskiej prezydencji oraz harmonogram spotkań planowanych w ramach Konwencji z Espoo i Protokołu Strategicznego. Przyszłe działania obejmować będą m.in. koordynację i przygotowanie UE i jej państw członkowskich do 14. Spotkania Grupy Roboczej ds. OOŚ i SOOŚ w ramach Konwencji z Espoo i Protokołu strategicznego w grudniu 2025 r.

Wkrótce spotkanie w Gdańsku

W ramach współpracy regionalnej państw Morza Bałtyckiego odbędzie się spotkanie na temat ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Spotkanie odbędzie się w Gdańsku.

Podczas trzech dni dyskusji omówimy wspólnie wyzwania, przed którymi stoją obecnie kraje regionu tj. połączenie ambitnych celów produkcji energii odnawialnej z zapewnieniem dobrego stanu ekosystemu Morza Bałtyckiego oraz z ochroną zagrożonych gatunków.

{"register":{"columns":[]}}