Tajemnicze ekoznaki
25.06.2024
Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach. Informują, które produkty są przyjazne dla środowiska. Wato poznać ich znaczenie.
Znaki ekologiczne dają nam gwarancję, iż przy produkcji danych wyrobów nie doszło do skażenia gleby, powietrza oraz wody. Znakowanie produktów jest odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną.
Idea nadawania produktom znaków ekologicznych powstała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Pierwszymi państwami, w których zastosowano znaki ekologiczne na opakowaniach, były Niemcy, Austria, Holandia oraz Kanada. Wraz z biegiem czasu system eko oznaczeń został przyjęty przez wiele innych krajów na świecie, w tym między innymi przez Japonię, Indie, Stany Zjednoczone, Nową Zelandię oraz Koreę Południową. Symbole zaakceptowała też Unia Europejska. Pierwszy z nich pojawił się na towarach w latach dziewięćdziesiątych i informował, że dany produkt został wytworzony z troską o planetę.*
Etykiety ekologiczne obejmują bardzo wiele kategorii produktów, wśród których możemy wyodrębnić 3 grupy:
- żywność ekologiczna — ekożywność,
- produkty ekologiczne — ekoprodukty,
- opakowania ekologiczne — ekoopakowania.
Ekoznaki nadaje administracja rządowa, stowarzyszenia przemysłowe, stowarzyszenia handlowe, naukowcy oraz organizacje konsumenckie. Polskim oficjalnym znakiem ekologicznym jest EKO-ZNAK przyznawany od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.** W Europie oznaczenia ekologiczne nadaje Europejska Organizacja ds. Eko-znaku.
Nadanie znaku ekologicznego na produktach wiąże się ze spełnieniem konkretnych warunków, które są określane przez sztab ekspertów i naukowców, badających i sprawdzających cały cykl produkcji towaru. Od jego powstania, poprzez używanie, aż do końcowego przerobu ma być przyjazny dla środowiska.
Znajomość znaczenia symboli ekologicznych ułatwia podejmowanie świadomych wyborów konsumenckich i nabywanie artykułów o wysokiej jakości zdrowotnej. Dodatkowo wpływa na zrównoważone opcje zakupowe oraz zachęcenie producentów do wprowadzania bardziej przyjaznych dla środowiska produktów na rynek.
Źródło:
* https://ecoway.supply/znaki-ekologiczne-na-opakowaniach-co-oznaczaja/
** https://www.ekologia.pl/znaki-ekologiczne/
https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-06-05-Dzie%C5%84-Ochrony-%C5%9Arodowiska.pdf